BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Zamyšlení nad OOPP

2 Reakcí
2 Diskutují
16 Reactions
1,550 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 435
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Např. v Indii, ale i v jiných, řekněme rozvojových zemích, není poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP), ze strany zaměstnavatele, svým zaměstnancům, vůbec běžné. 

Zaměstnanci tak velmi často hledají způsoby, jak si své zdraví chránit. Běžně jsou na internetu k nalezení fotografie, jak např. svářeč má před obličejem papír, lakýrník má obličej zamotaný do igelitu, zedník má na hlavě uvázaný kus molitanu apod. U nás se na takové fotografie pohlíží jako na "srandičky." Tito zaměstnanci se však snaží a využívají k ochraně svého zdraví cokoliv, co mají k dispozici. Proč? Protože zkrátka kvalitní OOPP k dispozici nejsou nebo jsou pro ně finančně nedostupné.

A teď se ptám. Proč si čeští zaměstnanci často poskytnutých OOPP vůbec neváží?

Proč zaměstnanec, který pracuje na pracovišti, kde je nadměrný hluk a tento hluk je změřen, limit prokazatelně překročen, zaměstnanec je s rizikem řádně seznámen, stejně dobrovolně nepoužívá chrániče sluchu, přestože mu je zaměstnavatel bezplatně poskytl?

Proč zaměstnanci běžně pracují s úhlovou bruskou, aniž by měli na očích ochranné brýle? Proč se na stavbách elektrickými pilami řeže ITONG, kdy je řezání doprovázeno mohutným vývinem prachu a zaměstnanci stejně nepoužijí respirátor? Nebo proč se zaměstnanec klidně vydá na střechu, instalovat anténu, aniž by se jakkoliv zajistil proti pádu? Příkladů se dá nají ještě celá řada.

Toto chování přitom není, alespoň ne vždy, způsobeno tím, že by si tito zaměstnanci neuvědomovali rizika takového počínání. Je to tedy prostě tím, že si neváží vlastního zdraví? 

Co myslíte? 

Odpověď
Štítky tématu
1 Odpovědí
Ing. Jana Čechová
Reakcí: 26
Autorizovaný odborník
(@jana)
Člen
Přidal se: 6 roky před

Podle mého si lidé váží pouze toho, za co musí zaplatit. Zdraví, lékařská péče a OOPP jsou "zadarmo". Získají hodnotu tepve tehdy, až je trouba pozbude. Jenomže, někdy není už cesta zpět. ? 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram