BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Vedoucí zaměstnanci, OOPP a kontroly

2 Reakcí
2 Diskutují
0 Likes
1,240 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 431
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 5 roky před

Proč zaměstnanci nechtějí používat stanovené osobní ochranné pracovní prostředky, tak to je na samostatnou diskusi. To, že mají vedoucí zaměstnanci povinnost, používání OOPP nejen vyžadovat, ale zejména také kontrolovat, je dnes snad už známý fakt.

Ale proč se tak v praxi velmi často neděje? Setkávám se s tím, že vedoucí zaměstnanci mají se zaměstnanci velmi přátelský, až kamarádský vztah. Nemám nic proti. Dobré vztahy na pracovišti jsou také důležité. Tyto vztahy však nemohou narušovat postavení a plnění povinností jednotlivých stran. 

Mám pocit, že vedoucí se zkrátka bojí, po zaměstnancích používání OOPP vyžadovat, aby si u nich tyto vztahy nerozházeli. Další možností, proč se těmto kontrolám vyhýbají, může být i skutečnost, že si nejsou jistí tím, zda jsou stanovení OOPP skutečně nutné a opodstatněné.

Mně vedoucí, kteří tak nečiní, odpovědět nedokázali. Co si o tom myslíte vy? 

Odpověď
1 Odpovědí
Reakcí: 114
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Ano, většinou tam kde je mistr a jeho podřízení zaměstnanci kamarád, tak jim nedokáže mnoho věcí přikázat. Stejné je to i s povinností používat OOPP. Ano, dokáže jim to říct "hele Franto vezmi si ty brýle", ale když si je Franta nevezme, tak s tím již neumí dál nic udělat. Tam kde je vedoucí přísný, někdy až "k---a", tam ten problém nenastává, protože si to nikdo ani nedovolí, nepoužít stanovené OOPP. Zase na druhou stranu na tomto oddělení nechce nikdo pracovat a jsou zde tak vypjaté vztahy, že se lidi často mění. Je zde psychická zátěž (tento typ zátěže, není ovšem nikde zatím specifikován), kdy se člověk bojí i hlasitě nadechnout.  Zde potom jsou úrazy z důvodu stálých nováčků, kteří se zraní při zácviku apod. Takže je to vše jako vždy "něco za něco". 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram