BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Musí být pracovní postupy stanoveny písemně?

8 Reakcí
5 Diskutují
48 Likes
1,409 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 431
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 5 roky před

Někde jsem četl diskusi na téma, zda je nutno pracovní postupy stanovit písemně. Např. pracovní postup na odvoz špon od stroje. Odborník na dotaz odpověděl, že takovou povinnost žádný právní předpis nestanovuje.

Já si tak úplně jistý nejsem. Co takové písm. d), odst. (4), § 106, Zákoníku práce v účinném znění: 

Zaměstnanec je povinen dodržovat při práci stanovené pracovní postupy...

Jak chcete z pozice zaměstnavatele nebo vedoucího zaměstnance, tedy člověka, odpovědného za zajištění BOZP v případě nutnosti - např. při vzniku úrazu prokázat, že jste zaměstnanci pracovní postup stanovili? Budete spoléhat na to, že zaměstnanec řekne, že od vás dostal jasný ústní pokyn? Nebo na svědky, že toto potvrdí? To určitě nemusí být 100% řešení. 100% řešení je asi jediné. Mít postup na papíře a k tomu dohledat doklad o seznámení zaměstnance s takovým postupem.

Máte vypracované pracovní postupy? Jste jako zaměstnanci s pracovními postupy seznámeni? Resp. pracujete v souladu se stanovenými pracovními postupy? 

Pokud si představíme, kolik může být ve firmě pracovních činností, zní to jako utopie, že?

Odpověď
Štítky tématu
7 Reakcí
Reakcí: 114
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Rozhodně s vámi v tomto souhlasím. A vím to z vlastní zkušenosti. Při jednom SPÚ odložila Policie trestní stíhání jen z toho důvodu, že jsme předložili TP (tech. postup), včetně seznámení postiženého. Nicméně je pravda i ta, že je tolik činností během pracovní směny, minimálně u údržby a technického oddělení, že není reálné vše vyřešit písemnými postupy.

Odpověď
Reakcí: 7
Autorizovaný odborník
(@jiri-kuryvial)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Asi jako každý bych nejraději viděl pracovní/technologický postup úplně na vše, což je pochopitelně téměř nereálné. Intuitivně bych viděl jako určující faktor vyhodnocení rizika pro danou činnost - prostě od určité hodnoty rizika popis vždy a povinně. Nyní se u nás podílím na stanovení podmínek činnosti kontraktorů - zde se snažím zakotvit povinnost vytvořit a předat pracovní/technologický postup jako podmínku pro činnost kontraktora.  

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 431

Ono pro ty běžné, opakující se činnosti, to není zase až takový problém. Jen to chce čas. Ale většinou to zvládne sepsat i každý vedoucí zaměstnanec a OZO udělá případně korekturu.

Co je ale horší a až nemožné, tak je pracovní postup na činnost mimořádnou. Např. havárie, porucha stroje, údržba a pod. To by musel autor postupu stát přímo při činnosti s rovnou to do toho postupu dopisovat.

Odpověď
Reakcí: 81
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Osobně se domnívá, že pokyny musí být vedeny písemně, neboť se jedná o určitý druh informací ke školení. Velmi se mě zamlouvá, co napsal kolega Jiří Kuryvial - „podchyceno“ v rámci rizik a na tyto rizika se samozřejmě odkázat v osnovách školení. 

Podmínka tyto pokyny vést písemně, je zakomponována v § 103, odst. 1 (na konci, bez přiděleného písmene) v Zákoníku práce. 

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 431

Tak. Teď už jen otázka, jak to realizovat v praxi 🙂 

Odpověď
Reakcí: 33
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Pracovní postupy v písemné formě zpracuji jen při činnostech kde je zvýšené riziko úrazu. Takže pokud má někdo odvážet špony, stačí mi jako maximum prohlášení školeného že byl zaučen a pochopil. Jak budete třeba dělat pracovní postupy pro kuchaře? Měl jsem případ kdy bylo "prošlé" školení soustružníka a policie to vyhodnotila jako zavinění zaměstnavatele. Samozřejmě z toho měl OIP a KOO velikou radost a hned lítaly strašné pokuty, ale soud řekl asi toto: Najmu-li si na práci vyučeného soustružníka, je předpoklad že svoji práci ovládá a já se na to mohu spolehnout. Nemusí ho každý zaměstnavatel pořád dokola učit soustružit bezpečně. Všem sklaplo, pokutu samozřejmě nevrátili, ale vyplývá z toho posleství pro příliš úzkostlivé bezpečáky aby si ušetřili práci a věnovali se věcem podstatným.

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 431

Ono i kdyby byl způsob, jak zpracovat postupy písemně, tak možná ještě větším oříškem bude, jak kontrolovat a zajistit dodržování takových postupů v praxi. 

Abych pravdu řekl, tak já jako OZO pracovní postupy vůbec nezpracovávám. Podle mě je to zasahování do povinností a práv vedoucích zaměstnanců. Ti mají řídit a organizovat práci. Pouze jim řeknu, že postup je ideální v písemné podobě a čekám, zda mně nějaký zpracovaný dají ke konzultaci nebo budou chtít konzultaci při jeho tvorbě - s tím problém nemám.

Ale nebudu jako OZO písemně určovat, jak má zaměstnanec pracovat.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram