BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Doba školení BOZP

13 Reakcí
8 Diskutují
20 Reactions
1,720 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 434
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Dobrý den,

jak se díváte na dobu školení BOZP? 

Za mě je optimální držet se maximální doby školení 2 hodiny. Myslím, že to je čas, kdy jsou zaměstnanci ještě schopni reálně a rozumně vnímat dané téma. Delší čas považuji za zbytečný, protože jedním uchem tam, druhým ven. Věřím, že i sebelepší školitel, zkrátka tu pozornost o mnoho déle neudrží.

Vidím rozdíl mezi lidmi. Pro řadového zaměstnance většinou není bezpečnost úplně záživným tématem. Proto si myslím, že ty dvě hodiny jsou celkem limitní.Něco jiného je, pokud někdo žije vzděláváním, nějaké téma ho zajímá, baví, naplňuje, je mu třeba koníčkem. Pokud si takový člověk sám vyhledá nějaký kurz, seminář, školení, pak věřím, že na něm dokáže sedět a vnímat např. i od 8:00 do 17:00 (s přestávkami). To ale podle mě není případ školení BOZP.

Pokud se dané téma školení do těch dvou hodin nevejde, pak je podle mě vhodné školení rozdělit na tematické části a každou část např. v jiném dnu, vždy však do délky 2 hodiny.

Obdivuji kolegy, kteří školí řadové zaměstnance např. 4, 5, nebo 6 a dokonce i více hodin. Zkrátka si myslím, že ten zaměstnanec je z toho maximálně tak znechucený a takové školení je pro něj více utrpením, než přínosem.


A co vy? Jak jste na tom? Jak dlouho školíte? Jak dlouho jste školeni? Co snesete a co už je pro Vás za hranou? Podělte se níže.

Odpověď
Štítky tématu
12 Reakcí
Reakcí: 24
Autorizovaný odborník
(@infomovoz-cz)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Souhlasím , mám stejná názor, max dvě hodiny.

Odpověď
Reakcí: 51
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Taky školím do 2 hodin, většinu BOZP, podstatné PO, a 2 slide o havarijních soupravách. Podle mě ani delší školení nemá cenu, chodit do hloubky nebo detaily si stejně nezapamatují. Dokonce to praktikuji tak, že i vedoucuí mají první den stejné školení jako zaměstnanci a nádstavbu školení pro vedoucí - povinnosti, mají až se rozkoukají. Daleko důležitější je podle mě školení na pracovišti, které je u nás rozvrženo nejen na zkušebku ale minimálně na první rok působení.

Odpověď
4 Reakcí
(@dominik-hallaseznam-cz)
Přidal se: 5 roky před

Active Member
Reakcí: 5

Priznam se, ze take skolim 2 hodiny, ale je to zcela nedostatecne. Ve 2 hodinach nemate sanci projit ani desetinu toho, co potrebujete. Chtel bych skoleno rozsirit na 8 hodin (1 smena), ale musi to byt zazivne. Sezeni u data projektoru by bylo smrtici i pro me:-) 

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 434

Netvrdím, že má školení jako takové trvat max 2 hodiny, ale že jeho jedna část, má být max cca v této délce. Tj. např. rozdělit na týdenní, měsíční cykli. Asi stále lepší 2 hodiny ráno a 2 hodiny odpoledne, než 4 hodiny v kuse.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@infomovoz-cz)
Přidal se: 5 roky před

Člen
Reakcí: 24

U některých firem, jsem nabídku provádět pravidelné školení v rozsahu 1-2 hodiny maximálně a pouze jednou  téma (např. prac. úrazy, OOPP, chem. látky....) každý měsíc v průběhu celého roku. Samozřejmě týká se to pouze vedoucích zaměstnanců. U některých firem, jsme zase zavedli v jejich systému pravidelných výrobních porad  tzv. 15 -ti minutovky - seznámení se zjištěními nedostatky v oblasti bezpečnosti práce, hygieny práce, požární ochrany a musím říci že po určité době se markantně projevilo zlepšení. Jediný a hlavní problém vidím v tom, že toto musí chtít vedení, jinak je naše snaha marná. Uvádím to jako mou zkušenost a námět k zamyšlení. Jinak 8 hodin školení vidím jako nereální. Je lepší to podávat po troškách ale pravidelně.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Přidal se: 5 roky před

Člen
Reakcí: 51

Co bys v těch 8h chtěl postupně proškolit? V čem cítiš nedostatek? U nás při nástupu jsou první dva dny vyplněny školením, začínám já obecnou BOZP a PO, pak mají NCHLAS, GMP,systém dokumentace, HR má blok interního nastavení,práv a povinností a ještě další. Zbytek je pak na 3 měsíční potažmo roční zaškolování, zahrnuto i OOPP pro každou manipulaci. Samozřejmě se pak zařazují do termínů odborných školení. 

Odpověď
Reakcí: 1
(@revidex)
New Member
Přidal se: 5 roky před

Potvrzuji, 2 až 2,5 hodiny  na jeden tematický celek je tak akorát. Jde spíše o to, co je předmětem školení a asi mi dáte za pravdu, že mnohdy záleží velmi na tom koho školíte. Jak na školení reaguje skupina školených. Někdy to jde jako by samo. Krásně to plyne. Stačí pak narazit na nějakého protivu (chtěl jsem napsat vola) a celé to pak drhne. Už jsem musel i vyzvat dotyčnou osobu k odchodu ze školení. Šel, a rovnou přes osobní odd. na pracák.

Odpověď
Loupák LD
Reakcí: 19
(@lubos_david)
Eminent Member
Přidal se: 5 roky před

školení musí být samozřejmě cíleno přesně na skupinu zaměstnanců.

Řadoví zaměstnanci se školí při nástupu celé 2 hodiny a pak každý rok opakovačka na 30minut.

Nadřízení mají školení 4 hodiny, protože mají mnohem vyšší zodpovědnost a více povinností.

Pracovníky dodavatelských firem školíme hodinu.

Nicméně jsou situace, kdy si říkám, že by se do školení něco mělo přidat a naopak, že jsou některé informace ztrátou času, protože na to lidi stejně kašlou.

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Reakcí: 61
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Na úvod svého příspěvku něco z praxe. Kdysi jsem dostal nabídku na provedení školení vedoucích zaměstnanců, a to v rámci porady s časovou dotací 20 minut.

Je hezké udělat školení pouze na dvě hodiny, aby zaměstnanec nebyl informacemi zahlcen a unaven. Je však nutné mít na vědomí, že OZO je svému zaměstnavateli, příp. klientovi, odpovědná za to, že proškolí vše, co je uvedeno v osnově. V případě, že osnovu též zpracovává, tak je mu odpovědná za to, že osnova bude obsahovat, vše, co je podle zákoníku práce potřeba, aby v ní bylo uvedeno. Tedy pokud OZO dbá na to, aby nepřehltila zaměstnance informacemi, může tak sama se vystavit nebezpečí postihu. Jen pro informaci jednou jsem si jen tak pro sebe zkusil zpracovat KOMPLEXNÍ osnovu školení pro administrativní zaměstnance. Když jsem se dostal na 8 hodin, tak jsem s tím přestal.

Já za optimální považuji školení provedené v první fázi e-learningem, které je v druhé fázi doplněno přednáškou v trvání 2 hodin pro zaměstnance a 3 hodin pro vedoucí zaměstnance, a to pro oblast BOZP i PO zároveň.

Odpověď
Ing. Jana Čechová
Reakcí: 26
Autorizovaný odborník
(@jana)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Dnes je pořádání kurzů a školení zařazeno jako živnost volná a může ji provozovat doslova každý. Logicky to má i stinné stránky.

V 90. letech bylo ke školení BOZP potřeba nejen znalosti z oboru, ale i doložené pedagogické dovednosti. Školitel musel znát psychologii a specifika vzdělávání dospělých.

Pečliví úředníci dodnes v armádě, na dráze, ... požadují od školitele i doklad o pedagogické kvalifikaci (mají na to předpisy).

Úřad práce požaduje například na proškolení vazače břemen v základním rozsahu 16 hodin a praktický zácvik pod dohledem zkušeného vazače minimálně s dvouletou praxí nejméně v dvojnásobné délce. Zaměstnavatel musí vymezit přiměřené množství času a vytvořit podmínky pro řádné seznámení zaměstnance s požadovanou činností.

Já vazače, jeřábníky a obsluhy plošin za dvě hodiny nevyrábím. Stalo se mi, že mne bezpečák po 3 hodinách základního kurzu obsluhy plošin vyhodil se slovy - těch pár knoflíků podrží každý, na blbosti nemáme čas.

Když nejde o znalosti, ale jen o papíry posílám "chitrolíny" rovnou ke konkurenci. Vždycky se najde někdo - třeba důchodce - kdo vydá oprávnění v hospodě za pivko, ale moje odpovědnost to není, záleží mi na kvalitě.

 

Odpověď
2 Reakcí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 434

Jen pro upřesnění. Netvrdím, že je nutno vyrábět vazače za 2 hodiny. Pokud je téma obsáhlé a školitel má k němu co říct a předat, ať školení klidně trvá i více hodin. Ale dvě hodiny vidím jako  optimální časový úsek jedné části školení. Pak to chce pro většinu lidí nějakou pauzu. 3 hodiny v kuse bych bral jako úplný strop. Pak alespoň půl hodiny, lépe hodinu vydechnout. Proto, pokud to jde, tak může být ideální školení naplánovat např. na celý týden. Ráno 2 hodiny, odpoledne 2. Za týden tedy celkem 10 hodin. Mezitím zácvik pod dohledem / dozorem a postupné osvojení si teoretických znalostí v praxi. 

Odpověď
Ing. Jana Čechová
Autorizovaný odborník
(@jana)
Přidal se: 5 roky před

Člen
Reakcí: 26

Trénovaná lidská mysl efektivně vnímá maximálně 45 minut.

Projev školitele proto musí být dynamický, aby vytlačil běžné starosti posluchačů.

V praxi se mi stává, že na školení posílají lidi po noční a podobně. Vždycky to nemusí být chyba mého projevu nebo nezáživné téma.

Například, když vidím, že někomu padají oči - položím mu otázku, zacvičíme si, protáhneme se a nebo si zazpíváme ... ? 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram