BOZPforum Logo
Přidat
téma
Začleňování do požá...
 
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Začleňování do požárního nebezpečí

4 Reakcí
2 Diskutují
0 Likes
208 Vidělo
Reakcí: 9
Úvodní téma
(@seopto)
Active Member
Přidal se: 3 roky před

Ahoj,

mám dotaz, trochu plavu v začleňování. Mám vše nastudováno, ale chci se zeptat, pokud mám stavbu o třech podlažích, kde se vyrábí třeba textil, součástí budovy je elektrorozvodna, kotelna, server a v přízemí údržba + jejich sklad. 

Stačí mi to začlenit jako provoz kde:

ve výrobních provozech, ve kterých se na pracovištích s nejméně třemi zaměstnanci vyskytuje nahodilé požární zatížení 15 kg/m2 a vyšší,

 

a mám hotovo nebo musím začlenit samostatně i elektrorozvodnu, kotelnu, server a údržbu? 

 

Děkuji

Odpověď
3 Reakcí
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 414

@seopto Dobrá otázka. Myslím, že na tohle přený návod není a každý OZO i každý preventista u HZS ČR si to vykládá po svém.

Osobně, pro klid duše, začleňuji skutečně činnosti.

Ve vašem případě by tedy zřejmě šlo o činnosti:

  1. výroba textilu;
  2. provoz elektrorozvodny
  3. provoz kotelny;
  4. provoz serverovny;
  5. údržbářské práce;
  6. skladování materiálu.

K tomu by ale mohly připadnout i další činnosti, jako např. skladování tlakových lahví na technické plyny, provoz vzduchového kompresoru apod. Pravděpodobně budou někde vykonávány také činnosti administrativní.

Doporučuji do dokumentace, alespoň nějak jednoduše, zmínit i činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí.

Zda to je dobře? Nevím. Někdy dostanu pochvalu, jindy se hasič podivuje nad tím, proč to dělám tak složitě. 

Snažím se postupovat logicky, místnost, po místnosti, abych na nic neopomenul. 

Odpověď
Reakcí: 9
Úvodní téma
(@seopto)
Active Member
Přidal se: 3 roky před

Díky za informaci. Dejte tomu, že by to tak bylo. Elektrorozvodna se zařazuje jako složité podmínky pro zásah, z důvodu toho, že se jedná se o prostory, kde by vstup nebo činnost jednotky požární ochrany bez upozornění na zvláštní nebezpečí znamenal ohrožení zdraví a životů hasičů ?? Jedná se o rozvodnu 22 kV.

 

 

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 414

@seopto Doposud jsem si myslel, že rozhodnutí, zda se skutečně jedná či nejedná o složité podmínky pro zásah, je na nás, tedy na OZO PO / TPO. Hasiči mě však nedávno vyvedli z omylu.

Je také zajímavé, že ony příklady uváděné vyhláškou v písm. b), v některých případech berou doslovně, v jiných ne a řeknou, ať OZO / TPO rozhodne rozumem. Když to pak člověk udělá, tak se jim to zase nelíbí. Nedávno jedno mé vyhodnocení hasiče nezajímalo, činnost automaticky bez dalšího zkoumání označili za činnost se složitými podmínkami a provozovateli za absenci DZP uložili sankci.

Co vám tedy mohu doporučit:

  1. nespoléhat na selský rozum, ten zde neexistuje;
  2. el. rozvodnu začlenit jako činnost se složitými podmínkami, protože el. rozvodna je jeden z příkladů uváděných vyhláškou nebo
  3. konzultovat věc s místními hasiči a, pokud řeknou, že DZP nepožadují, pak si toto nechat písemně potvrdit a osobně, jako dodavatel, bych se vším seznámil provozovatele a ještě chtěl písemné potvrzení od něj, že na základě vyjádření hasičů zpracovat DZP nepožaduje.

 

Hodně štěstí.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram