BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

čerpací stanice PHM - začlenění, složité podmínky pro zásah

3 Reakcí
2 Diskutují
1 Likes
348 Vidělo
Reakcí: 9
Úvodní téma
(@ak84email-cz)
Active Member
Přidal se: 2 roky před

Dobrý den,

rád bych poprosil o radu v oblasti, ve které nemám příliš zkušeností. Řeším aktualizaci dokumentace PO pro čerpací stanice PHM, které slouží pouze pro tankování firemních vozidel a techniky. Jedná se o nadzemní nádrže na naftu 16 000l v jednom areálu, a benzín 16 000l v jiném areálu.

Začlenění dle §4 z. o PO 

Určitě jde o činnost se zvýšeným pož. nebezpečím dle písm. a) - vyskytují se hořlavé kapaliny v množství nad 250 l.

Začleňujete ČS i podle písm. c) - nelze vyloučit vznik výbušné koncentrace par hořlavých kapalin? 

Přemýšlím zda začlenit také dle písm. j) - nejsou běžné podmínky pro zásah

Složité podmínky pro zásah

Jedná se v tomto případě o složité podmínky pro zásah dle §18 písm. c) vyhl. 246/2001 Sb.? Vyhláška říká, že pokud se vyskytují chem. látky v množství větším, než je uvedeno v příloze č. 1 zákona o prevenci závažných havárií. Tam jsou v tabulce dva sloupce s různými hodnotami a popravdě se mi nepodařilo zjistit, kterých hodnot se držet ve vztahu k vyhl. 246/2001. U nádrže na naftu (HK kategorie 3) jsme pod limitem, ale u nádrže s benzinem (HK kategorie 1) jsme nad limitem podle sloupce 2 a pod limitem podle sloupce 3.

A poslední dotaz. Asi se v tomto případě musí vypracovat i Dokumentace o ochraně před výbuchem dle NV 406/2004 Sb.?

 

Děkuji za případné rady.

Odpověď
2 Reakcí
2 Reakcí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 422

@ak84email-cz Dobrý den. Písmeno a) je jisté a tam není kam uhnout.

Co se týče c), osobně jej používám. Proč? Protože nádrž nemusí být vždy plná. Dříve, či později, může dojít k její údržbě, otevření a minimálně to je ta chvíle, kdy nelze vyloučit vznik výbušné atmosféry a i proto by tyto činnosti měly být popsány v požárním řádu.
Obdobně při napouštění zásobníku. I malý úkap může způsobit vznik výbušné atmosféry. I to je důvod, proč musí být cisterna uzemněna.
Plus další rizika, dle dokumentace konkrétního zásobníku. Zkuste dohledat dokumentaci výrobce a většinou tam je oblast výbuchu dobře popsána.

Co se týče složitých podmínek, dle písm. j)

Nejprve k písm. c), § 18, vyhlášky o PO.
Co se týče sloupců v příloze zákona o prevenci závažných havárií, pro účely začlenění vás zajímá sloupec A, tedy nižší množství.

Čím vás nepotěším, tak je skutečnost, že pokud přesahujete množství ve sloupci A, tak jde o provozovatele objektu skupiny A a musíte, kromě "běžné" požární ochrany a "běžné" BOZP, plnit také úkoly prevence závažné havárie, dle zákona, včetně zpracování dokumentace, viz §§ 9 a násl. Sloupec B, tedy vyšší množství znamená, že provozovatel spadne do skupiny B a dle tohoto zákona má povinností ještě daleko více, než provozovatel A. Např. nezpracovává jen "jednoduchý" bezpečnostní program, ale musí zpracovat obsáhlou bezpečnostní zprávu.

Pozor ale také na písm. b), § 18, vyhlášky o PO. Hasiči v některých krajích chtějí začlenit čerpací stanice i dle tohoto písmena. A to i v případě nafty. Ideálně s místními konzultujte.

Dokumentace ochrany před výbuchem musí být defakto vždy, když začleníte dle písm. c).

---

Takže za mě... Čerpací stanice vždy složité podmínky, vždy DZP, vždy DOPV a dle množství, případně i dokumentace prevence závažných havárií.

Odpověď
(@ak84email-cz)
Přidal se: 2 roky před

Active Member
Reakcí: 9

@vit-hofman Děkuji za fundovanou odpověď. 👍

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram