BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

KHS a její privilegia v oblasti BOZP

9 Reakcí
4 Diskutují
8 Reactions
1,288 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 435
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Téma spíše pro odborníky.

V oblasti bezpečnosti jsou tři základní celky:

  1. bezpečnost a ochrana zdraví při práci;
  2. požární ochrana;
  3. hygiena práce.

 

V BOZP hraje prim hodnocení rizik. Zaměstnavatel musí vyhodnotit rizika, navrhnout a přijmout opatření proti jejich působení. Pokud má více než 25 zaměstnanců, musí hodnocení rizik zajistit pomocí odborně způsobilé osoby. O procesu musí vést dokumentaci. Tečka.

V požární ochraně tvoří základ prevence tzv. začlenění provozovaných činností do kategorií požárního nebezpečí. Zaměstnavatel musí všechny své činnosti začlenit a dle členění dále pokračuje v požární ochraně. O začlenění se vypracuje dokumentace. Tečka.

V hygieně? V hygieně práce je alfou a asi i omegou tvz. kategorizace prací. Zaměstnavatel musí zhodnotit práce a

  • zařadit práce do kategorie první, ale
  • oznámit, které práce zařadil do kategorie druhé krajské hygienické stanici a dokonce
  • navrhnout krajské hygienické stanici, které práce chce zařadit do kategorie třetí a čtvrté a nechat za něj hygienu rozhodnout!

 

Tj. v BOZP i PO je vše na zaměstnavateli a na jeho odpovědnosti. V hygieně nikoliv. Tam je to z velké části na úřednících. Přestože odpovědnost je stále na zaměstnavateli.

A není to jen o kategorizaci. Zaměstnavatel dokonce musí s krajskou hygienickou stanicí projednat také text písemných pravidel pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, které pro pracoviště chce vydat.

Ani v BOZP a ani v PO (s výjimkou např. DZP, které slouží více než zaměstnavateli, právě hasičům a kde je jistá kooperace logická) není třeba žádný dokument konzultovat s úředníky. Proč tedy v hygieně ano? Proč hygiena (úředníci) mají právo zaměstnavateli "kecat" do znění jeho pravidel, opatření, přestože odpovědnost je stále na něm? 

Co si o tom myslíte vy. Také to vnímáte spíše negativně? 

Odpověď
8 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 435
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Mimochodem na konferenci BOZP v roce 2018 zaznělo, že snad alespoň v oblasti písemných pravidel pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi by se mělo ono projednávání (reálně schvalování) ze strany hygieny zrušit. Tak snad se dočkáme. 

Odpověď
1 Odpovědí
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 61

Navrženo je zrušení povinnosti zpracovat pravidla, což je opravdu zcela nesmyslný dokument.

Odpověď
Reakcí: 22
Autorizovaný odborník
(@budul)
Člen
Přidal se: 6 roky před

PRÝ se proti zrušení zpracování pravidel hygieny bouří a podali nějaký "protest" proti tomuto zrušení.

Odpověď
5 Reakcí
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 61

V rámci připomínkového řízení Českomoravská konfederace odborových svazů vznesla zásadní připomínku zachovat požadavek na zpracování pravidel a pouze zrušit projednání s hygienou. Připomínky nejsou zatím vypořádány (termín na podání připomínek byl ukončen 5. 2.). Takže uvidíme. Zatím platí znění návrhu, kde je navrženo zrušení. Doufám, že to tak zůstane.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@budul)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 22

Mockrát děkuji za fundované upřesnění pane Neugebauere.

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 435

To rád slyším, že to je tak.

Za mě jsou pravidla opravdu nesmysl.

Buď nadiktujme zaměstnavateli na 100% do puntíku vše, co má plnit nebo nechejme způsob jeho zajištění BOZP na jeho vlastní odpovědnosti a vyhodnocení rizik.

Ale kombinace těchto dvou řešení jsou prapodivná a nesmyslná.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 51

Já si to nemyslím, znám spoustu případů,kdy Pravidla smysl mají a rozumní zaměstnavatelé si je ponechají, přestože už to povinnost nebude. Druhý pohled je ze strany ochrany veřejného zdraví, BL stojí za vesměs za hovno, nelze z nich přejímat ani požadavky na OOPP ani požadavky na poskytnutí první pomoci. A tak to KHS koriguje. Že nemají KHS jednotný přítup je věc nepříjemná, ale druhotná. Když to nebude nikdo korigovat, budou si tam zaměstnavatelé psát,co chtějí a klidně i špatné postupy. Je horší snést "buzeraci" při schvalování Pravidel nebo dopustit,aby bylo někomu místo pomoci ještě víc ublíženo?

A poslední zamyšlení.... Dnes se všechno háže na bedra zaměstnavatele, kdysi byly povinosti víc než jasně nalajnované, dnes se vesměs čím dál víc dočítáte, "udělej si to jak chceš, ale bezpečně". Ani OZO není zárukou odbornosti a kvality,bohužel, není pak lepší mít alespoň trochu krytý zadek a mít zpětnou vazbu, zda je vypracovatel při smyslech?

Po zkušenostech,kdy dojde OIP na kontrolu ZZ, prostuduje SBP a nemá připomínky (ani rady mimo záznam) a poté přijde po pracovním úrazu za pár měsíců a vše je špatně?

Obdobně to chodí i u HZS....

Dle mě by se v rámci té prevence mohli angažovat daleko víc.    

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 435

Mám spíše zkušenosti, že hygiena mně z přehledných, stručných, věcných a praktických pravidel udělá nepoužitelný paskvil.

Ale o to nejde. 

Proč pravidla schvalovat a např. OOPP ne? Proč na HZS nedát k projednání např. začlenění? Nebo PO řády? 

Dvojí metr na totéž. Buď vše nebo nic. Odpovídá zaměstnavatel. Tak to je v ZP. Jak má ale odpovídat, když pravidla nemůže zpracovat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a musí je přizpůsobit požadavkům hygieny? 

Nejde o to, zda pravidla jako taková mají či nemají smysl. Jde zejména o onu povinnost, projednávat. Rozumný zaměstnavatel oblast NCHLaS bude řešit, ať povinnost bude či nebude. Ostatní řešit stejně nebudou nebo jen na oko.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram