Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Absurdní požadavky nebo nezbytná opatření?  


Ing. Vít Hofman
Reakcí: 319
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 2 roky před

Zaměstnavatel je povinen zařadit práce do kategorií (§ 37, zákona č. 258/2000 Sb., úz).

Práce se do kategorií zařazují na základě zhodnocení 13-ti rizikových faktorů. Mezi ně patří např. hluk, vibrace, prach, chemické látky, teplota, fyzická zátěž, pracovní poloha.

U prací, které mají být zařazeny do kategorie 2 a vyšší (1 nejméně riziková, 4 nejrizikovější kategorie), musí být provedeno vyhodnocení rizikových faktorů akreditovanou laboratoří - tedy tzv. akreditovaným měřením. Výsledky měření musejí být doloženy krajské hygienické stanici k oznámení / návrhu na zařazení prací do kategorií.

A kde je problém. Problém je v ceně takového měření a ve smyslu takového měření.

Pro velký výrobní podnik o stovkách zaměstnanců, jde o relativně snesitelné položky. Byť jistě nepříjemné. Ale co takový autoservis (obdobně jakýkoliv jiný provoz, např. kuchyně). 2 zaměstnanci. Zaměstnanci určitě pracují v hluku. Pracují s ručním nářadím. Pracují v různých, často ne úplně přirozených pracovních polohách. Při práci manipulují s břemeny. Na pracovišti je značné horko... takže si to pojďme shrnout:

  1. měření hluku (cca 8 000 Kč);
  2. měření vibrací (cca 8 000 Kč);
  3. měření fyzická zátěže a pracovní polohy (cca 30 000 Kč);
  4. měření teploty (cca 8 000 Kč);

 

Suma: 54 000 Kč.

 

Výsledek? Zaměstnavatel zjistí, že zaměstnanci pracují v hluku (aha, do teď to neslyšel), že ruční nářadí přenáší vibrace na ruce zaměstnanců (aha, v návodu se o tom nic nepíše? Nebo vlastně ano, píše a dost podrobně), zaměstnanci se při práci nadřou a často jsou v nepřirozené pracovní poloze (Fakt? No to je novinka) a v neposlední řadě? Na pracovišti je v létě vedro jako... (To víme i bez teploměru).

Ano, zaměstnavatel sice zná faktory velmi podrobně, ale k čemu mu to reálně je? Věřte nebo ne, ale zaměstnanci budou po měření pracovat naprosto stejně, jako před měřením. Že lékař díky vyhodnoceným faktorům a kategorizaci prací konečně ví, jak má provést prohlídku automechanika? Opět věřte, že prohlídka bude reálně a prakticky vypadat stejně před kategorizací i po ní.

Nechci úplně tvrdit, že myšlena měření a vyhodnocování rizikových faktorů a zařazování prací do kategorií je špatná. To bych ani jako OZO asi neměl. Ale asi si troufnu tvrdit, že už to zašlo ad absurdum. Myšlenka možná dobrá, ale provedení jaksi pokulhává.

Jaké máte zkušenosti vy? 

7 Reakcí
Lukas
Reakcí: 75
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: 1 rokem před

Kategorizaci práce mám v oblasti BOZP rád ze všeho nejméně. Nejen, že tomu nerozumím (NV č. 361/2007 SB. je opravdu síla... 🙁 ), ale rozdílné požadavky a přístup jednotlivých KHS je také místy podivuhodný. Osobně se domnívám, že kolikrát ani sami inspektoři KHS neznají NV 361/2007 Sb. a  Vyhl. č. 432/2003 Sb. 

Osobně problém vnímám, jako v celé oblasti BOZP, že nejsou stanoveny určitá kritéria-požadavky, kdy a co musí být taxativně zpracováno. Snad jednou budeme v BOZP postupovat obdobně jako v PO, na základě specifických nebezpečí. Myslím, že kategorizace práce do toho krásně zapadla... 

Odpověď
Libor
Reakcí: 106
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Vážený člen
Přidal se: 1 rokem před

napsali jste to úplně perfektně. Jen doplním, že pokud si někdo myslí, že nechá změřit jednou a konec, tak to se mýlí a KHS ho po nějaké době vyvede z omylu, viz můj případ... Takže můžeme zdravotním ústavům platit až do konce světa 🙂

Odpověď
1 Odpověď
Tereza
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Přidal se: 1 rokem před

Důvěryhodný člen
Reakcí: 51

Napíšu ti tedy zde, je to z emailu? Trvala bych na tom, že pokud to chce, chci to mít v zápisu z kontroly. Po emailech mi KHS nebude nic diktovat. Musím ale přiznat, že u jednoho bývalého klienta se svařovnou měli opakované měření svařečských dýmů uvedeno, co 2 roky.

Odpověď
Ľudovít Müller
Reakcí: 24
Autorizovaný odborník
(@infomovoz-cz)
Stálý člen
Přidal se: 1 rokem před

Jen se připojím k absurdnosti této oblasti. Zajímá mě, jaký máte názor na přílohu 1 k vyhlášce 432/2003 Sb. zejména  týkající se fyzický zátěže bod 6 písmeno d) bod 1 - fyzické práce žen ve zdravotnictví a sociálních služeb . Jedná se mě zejména o profese zdravotních sester na lůžkových odděleních, kde slouží v mimopracovní době pouze jedna max. dvě sestry na oddělení. A pak bod 9 - zátěž chladem ktg. 3 - Do třetí kategorie se zařazuje práce vykonávaná po dobu delší než 4 hodiny za směnu v........ nebo na venkovním pracovišti v charakteristické směně, která je nižší než + 4 °C. Jedná se mě zejména o všechny stavební profese, zemědělce, pracovníky technických služeb ...... Rozumím dobře, že mají být všichni ve 3. ktg.

 

Odpověď
Tereza
Reakcí: 51
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Důvěryhodný člen
Přidal se: 1 rokem před

Myslím si, že nemáte pravdu s tím měřením teploty na pracovišti, teplota se totiž měří zásadně na jaře nebo na podzim, při velkovní teplotě kolem 21°C. Pak totiž měříte reálnou tepelnou zátěž ve slévárně, zatímco v autoservisu žádná nebude. Velmi horká léta posledních let nemají vliv na Kategorizaci prací.  

PLS byly možná dobře zamýšlené, ale kulhají na obě nohy, a to díky lékařům, kterým měli dát povinnost absolvovat alespoň ročně školení natoto téma. I samotná 79/2013 je zhovadilá. Největší nárust mají nemoci z lokální svalové zátěže, ale tady se dělá vyšetření jen při vstupní a výstupní LP, tak k čemu to je,když vám montovny odvaří ruce do 2 let 🙂

Myslím si,že by se to mělo vrátit do stavu v jakém to bylo předtím. Jednak některé faktory vyhodnotit na základě časového snímku, úsudku a návodu od výrobce.  A mohly by být doporučené kategorie pro určité profese, protože většina uklízeček, automechaniků, malířů pokojů, učitelek atd., budou mít kategorizaci pořád stejnou, nehledě na firmu, pro kterou pracují. KHS by při kontrole jen prověřila, zda je jejich náplň v běžném rozsahu.

Odpověď
1 Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 2 roky před

Uznávaný člen
Reakcí: 319

Jsem také za standardizované kategorie.

Zaměstnavatel by jen posoudil, zda jeho zaměstnanec, např. ten automechanik, zapadá do standardního automechanika nebo je jeho pracovní náplň něčím výjimečná (např. automechanik vozítek MARS rover).

S teplotou netvrdím, že spadne do 3. Ale myslím, že "tvrdá" hygiena - zejména některé stanice, toto měření požadují, i když předem znají výsledky.

Odpověď
Jaroslav Student
Reakcí: 3
Registrovaný člen
(@jaroslav)
Nováček
Přidal se: 1 rokem před

Jako zaměstnavatel soustavně vyhledáváme rizika a platíme Zdravotnímu ústavu nemalé částky skoro každý měsíc. Obzvlášť, když si teď KHS vymyslela přeměření všech nitrósních plynů, které se u nás vyskytují a že jich není málo, jelikož se změnily jejich limity a nelze je měřit společně jako jeden. 

Měření fyzické zátěže? Za mé praxe proběhlo jednou, protože ZÚ trvalo pul roku, než našel čas přijet a změřit to. Ano, zjistili jsme tím, že výstavbou nové technologie jsme pomohli s FZ zaměstnanců a stlačili tím kategorii ze 3 na 2. Ale toho času a peněz....

Jsme velká firma, nedokážu si představit, že by to pravidelně dělali i menší firmy.  

Odpověď
Sdílet:
Scroll to Top