BOZPforum.cz
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

vstup do rozvaděče osobou "pouze" poučenou


Libor
Reakcí: 112
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@lino67)
Vážený člen
Přidal se: 2 roky před

Dobrý den, potřeboval bych radu nejlépe od revizního technika elektro. Může si osoba poučená otevřít rozvaděč pro "nahození jističe" nebo pro odečet údajů z displeje ? Jedná se o rozvaděč od strojního zařízení viz foto. problém je, že je tam možný dotyk živé části, nejde o zakrytovaný rozvaděč, jak jej známe u domovních rozvaděčů. Pokud bude zpracován postup s ČSN
EN 50110-1 a § 4 vyhl. č. 50/1978 Sb.  lze aby do rozvaděče vstupovala i osoba poučená a ne jen znalá?

děkuji Libor N.

1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 355
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 3 roky před

Sice nejsem elektrikář, ale jelikož jsem to již s několika řešil, tak napíši svůj názor.

Dle našich předpisů NESMÍ.

Dopracovali jsme se k tomu, že elektrické rozvodné zařízení tohoto typu není jednoduché elektrické zařízení. Nahození jističe by mohlo spadnout do pojmu obsluha, ale jelikož je jistič nahazován v mimořádném případě - po předchozím neočekávaném "spadnutí", pak jde spíše o údržbu zařízení a tj. o práci na elektrickém zařízení (viz ČSN EN 50110-1 ed. 3).

Jelikož chybí kryty, pak jde o práci minimálně v blízkosti napětí a tj. osoba s § 4, smí pouze pod dozorem (nn) dohledem (vn). Samostatně až § 5 (pro nn) nebo § 6 (pro VN).

Spousta firem to neví, neřeší a jističe nahazuje kdokoliv, dle potřeby, přestože zaměstnavatel nemá žádného "elektrikáře."

Odpověď
Sdílet: