BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Syndrom karpálního tunelu jako nemoc z povolání

3 Reakcí
3 Diskutují
4 Likes
1,405 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 425
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 5 roky před

Prostá otázka. Může být syndrom karpálního tunelu vzniklý prací s klávesnicí u PC uznán jako nemoc z povolání?

Za mě jo. Zejména při souběhu nevyhovující židle, stolu a klávesnice.

Jde o nemoc z povolání, dle položky 10, kapitoly II, seznamu:

Nemoci periferních nervů končetin charakteru úžinového syndromu z dlouhodobého nadměrného jednostranného přetěžování s klinickými příznaky a s patologickým nálezem v EMG vyšetření, odpovídajícími nejméně středně těžké poruše

Odpověď
2 Reakcí
Reakcí: 3
Autorizovaný odborník
(@rschorseznam-cz)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Taky si myslím že ano, ale jak s jistotou vyhodnotit že na to nemá  vliv i něco ze soukromí? Například nějaký náruživý hráč na PC. Za předpokladu že v práci se mu po prvotních problémech poskytne vertikální myš, jiná židle, stůl apod. 

Odpověď
Reakcí: 2
Autorizovaný odborník
(@tomas)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Omlouvám se za mírnou prodlevu. Ano, je to tak jak uvádíte. Nejčastější diagnóza nejen v ČR syndrom karpálního tunelu (SKT) z DNJZ jako nemoc z povolání (NzP) může být u práce s myší a klávesnicí uznána. Bohužel faktický stav je takový, že většině šetřených pracovníků není tato diagnóza přiznána jako NzP, jelikož nedosáhnou na hygienické limity pro LSZ. Ty jsou při práci „rukou a prstů“ vyšší než pro běžnou práci. Je tedy otázkou, zda jsou limity správně nastaveny.
Významným faktorem je postavení zápěstí, které zvlášť na tvrdé podložce (pouze stůl), při dorzální flexi zápěstí (klávesnice bez ergo podložky, vysoká myš) nebo statické poloze ruky (trvalé až křečovité držení myši či postavení zápěstí při psaní) danou diagnózu jen urychlí. Vše to vede k tomu, že je středový nerv stlačován a není dostatečně vyživovaný. Mimo jednoduchou ergo úpravu je vhodné průběžně protahovat nejen ruce, později se přeučit na opačnou ruku. Při šetření NzP se přihlíží i k poloze zápěstí.
Co se týče jakékoliv mimopracovní zátěže (jízda na kole, hraní PC her, kulturistika apod.), či osobní anamnézy (diabetik, úrazy, anatomické anomálie, menopauza aj.), tak tento stav se defacto nebere v potaz, pokud jsou splněny podmínky pro uznání NzP, tedy diagnóza + překročení hygienického limitu. Za běžných podmínek pro uznání dg. SKT by museli být překročeny pro flexorovou skupinu předloktí.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram