Omlouvám se za mírnou prodlevu. Ano, je to tak jak uvádíte. Nejčastější diagnóza nejen v ČR syndrom karpálního tunelu (SKT) z DNJZ jako nemoc z povolání (NzP) může být u práce s myší a klávesnicí uznána. Bohužel faktický stav je takový, že většině šetřených pracovníků není tato diagnóza přiznána jako NzP, jelikož nedosáhnou na hygienické limity pro LSZ. Ty jsou při práci „rukou a prstů“ vyšší než pro běžnou práci. Je tedy otázkou, zda jsou limity správně nastaveny.
Významným faktorem je postavení zápěstí, které zvlášť na tvrdé podložce (pouze stůl), při dorzální flexi zápěstí (klávesnice bez ergo podložky, vysoká myš) nebo statické poloze ruky (trvalé až křečovité držení myši či postavení zápěstí při psaní) danou diagnózu jen urychlí. Vše to vede k tomu, že je středový nerv stlačován a není dostatečně vyživovaný. Mimo jednoduchou ergo úpravu je vhodné průběžně protahovat nejen ruce, později se přeučit na opačnou ruku. Při šetření NzP se přihlíží i k poloze zápěstí.
Co se týče jakékoliv mimopracovní zátěže (jízda na kole, hraní PC her, kulturistika apod.), či osobní anamnézy (diabetik, úrazy, anatomické anomálie, menopauza aj.), tak tento stav se defacto nebere v potaz, pokud jsou splněny podmínky pro uznání NzP, tedy diagnóza + překročení hygienického limitu. Za běžných podmínek pro uznání dg. SKT by museli být překročeny pro flexorovou skupinu předloktí.