BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Určení množství hořlavého materiálu v místnosti

3 Reakcí
2 Diskutují
0 Likes
507 Vidělo
Reakcí: 11
Úvodní téma
(@ak84email-cz)
Active Member
Přidal se: 2 roky před

Rád bych se zeptal jak určujete maximální množství hořlavých látek v místnosti.

V konkrétním případě se jedná o sklad tiskovin. Dle PBŘ požární zatížení 90kg/m2. Pokud vezmu v potaz, že papír má stejnou výhřevnost jako dřevo (dle ČSN 73 0824), tak jednoduše vynásobím plochu místnosti požárním zatížením? Např. v místnosti o ploše 10m2 mi vyjde, že můžu skladovat 900kg papíru.

Uvažuji správně?

Odpověď
2 Reakcí
2 Reakcí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 428

@ak84email-cz Dobrý den, pokud v PBŘ není uvedeno přesné množství látek, tak za mě správně uvažujete. Z pozice provozovatele, odborně způsobilé osoby, je totiž vždy správné, vycházet z požadavků právních či ostatních předpisů, projektové dokumentace nebo např. průvodní dokumentace, než-li používat vlastní tvořivost.

Nedomnívám se však, že by to bylo povinností.

Uvedení hodnoty nahodilého požárního zatížení v požárně bezpečnostním řešení slouží prioritně pro určení požárního rizika a z toho plynoucích dalších návazností (např. stupeň požární bezpečnosti). Hodnotu pn v PBŘ tedy nelze brát jako zavazující pro určení provozního množství hořlavých látek v prostoru. Jde čistě o hodnotu výpočtovou.

Pokud tedy zpracovatel PBŘ přímo neomezí maximální množství látek v prostoru a toto není omezeno ani právními a ostatními předpisy (např. ČSN), pak se domnívám, že v takovém prostoru může být tolik papíru, kolik se tam vejde (samozřejmě za dodržení dalších předpisů a požadavků, jako např. volnost únikových cest apod.)

Jako technik PO bych však také vycházel z hodnoty pn a až v případě, že by s tím provozovatel nesouhlasil, bych hledal jiné řešení.

Odpověď
(@ak84email-cz)
Přidal se: 2 roky před

Active Member
Reakcí: 11

@vit-hofman 

Díky za názor.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram