BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Osamocená práce s křovinořezem

2 Reakcí
2 Diskutují
0 Reactions
131 Vidělo
Reakcí: 1
Úvodní téma
(@fujtajblik)
New Member
Přidal se: 2 měsíce před

Dobrý den,

zaměstnavatel přeřadil mou kolegyni na práci s křovinořezem a požaduje po ní, aby pracovala osamoceně v nepřehledném terénu. Ona se ovšem necítí v bezpečí - jednak vzhledem k povaze práce a terénu (má obavu ze zranění), jednak vzhledem k nepřehlednému prostředí a omezení sluchu ochrannými prostředky (možnost napadení ze strany veřejnosti) - a domnívá se, že by měla pracovat ve dvojici, respektive že by neměla být na pracovišti sama. Tvrdí dokonce, že při nástupním školení BOZP jim bezpečák říkal, že "nemají s mašinama dělat sami" - ale mně se žádné ustanovení v tomto smyslu nepodařilo dohledat. Pokouším se zjistit především to, jestli a za jakých podmínek je možné v takovém případě osamocenou práci odmítnout, resp. vyžadovat přítomnost spolupracovníka. Děkuji.

Odpověď
1 Odpovědí
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 434

@fujtajblik Nařízení vlády č. 339/2017 Sb., které upravuje také práce na pracovištích v lese a na pracovištích obdobného charakteru, včetně prací s křovinořezy, pojem osamocený zaměstnanec zná. Definuje jej následovně:

Pro účely tohoto nařízení se rozumí osamoceným zaměstnancem zaměstnanec, který je během pracovní doby na pracovišti sám bez zajištění dohledu a vykonává práci.

Nařízení vlády dále, v § 3, viz: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-339/zneni-20180101#p3-2, stanoví tyto povinnosti zaměstnavatele:

Osamoceného zaměstnance nebo samostatně pracujícího zaměstnance musí zaměstnavatel seznámit s pravidly pro dorozumívání mezi zaměstnanci na pracovišti nebo pro dorozumívání se zaměstnavatelem.

S ohledem na některá pracoviště a jejich pokrytí mobilním signálem, nemusí být splnění tohoto opatření úplně jednoduché a může v podstatě znamenat, že zaměstnanci musejí být dva.

Zaměstnavatel musí zajistit, aby osamocený zaměstnanec nebo samostatně pracující zaměstnanec přerušili práci, pokud nemohou pokračovat v práci bezpečným způsobem, a o přerušení práce informovali bez zbytečného odkladu zaměstnavatele.

Kromě výše uvedené, nařízení vlády klade i některé další omezení pro práce osamoceného zaměstnance, ty se však netýkají prací s křovinořezy, ale spíše činností při kácení stromů, práce s řetězovou pilou nebo prací ve výškách.

Tj. z výše uvedeného je zjevné, že pracovat osamoceně s křovinořezem, byť na odlehlém pracovišti, může být legální.

Zaměstnavatel musí obecně vyhodnotit rizika práce a přijmout adekvátní opatření.

Já bych takovou činnost obecně zaměstnavateli nedoporučil.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram