@fujtajblik Nařízení vlády č. 339/2017 Sb., které upravuje také práce na pracovištích v lese a na pracovištích obdobného charakteru, včetně prací s křovinořezy, pojem osamocený zaměstnanec zná. Definuje jej následovně:
Pro účely tohoto nařízení se rozumí osamoceným zaměstnancem zaměstnanec, který je během pracovní doby na pracovišti sám bez zajištění dohledu a vykonává práci.
Nařízení vlády dále, v § 3, viz: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-339/zneni-20180101#p3-2, stanoví tyto povinnosti zaměstnavatele:
Osamoceného zaměstnance nebo samostatně pracujícího zaměstnance musí zaměstnavatel seznámit s pravidly pro dorozumívání mezi zaměstnanci na pracovišti nebo pro dorozumívání se zaměstnavatelem.
S ohledem na některá pracoviště a jejich pokrytí mobilním signálem, nemusí být splnění tohoto opatření úplně jednoduché a může v podstatě znamenat, že zaměstnanci musejí být dva.
Zaměstnavatel musí zajistit, aby osamocený zaměstnanec nebo samostatně pracující zaměstnanec přerušili práci, pokud nemohou pokračovat v práci bezpečným způsobem, a o přerušení práce informovali bez zbytečného odkladu zaměstnavatele.
Kromě výše uvedené, nařízení vlády klade i některé další omezení pro práce osamoceného zaměstnance, ty se však netýkají prací s křovinořezy, ale spíše činností při kácení stromů, práce s řetězovou pilou nebo prací ve výškách.
Tj. z výše uvedeného je zjevné, že pracovat osamoceně s křovinořezem, byť na odlehlém pracovišti, může být legální.
Zaměstnavatel musí obecně vyhodnotit rizika práce a přijmout adekvátní opatření.
Já bych takovou činnost obecně zaměstnavateli nedoporučil.