BOZPforum.cz
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Majitel vs nájemnik


martastt@seznam.cz
Reakcí: 1
Registrovaný člen
Úvodní téma
(@martasttseznam-cz)
Nováček
Přidal se: 10 měsíci před

Dobry den 

chtěl bych se zeptat na otazku zda já jako majitel odpovidám za bezpečnost v objektu nebo ta bezpečnost prechází na nájemníka ... pro upresnení mam nemovitost kterou sem pronajmul jako vyrobnu peciva . Pokud si tam nájemník uděla alkoholovou sešlost o které nevím a  nekdo se zraní . Odpovědnost je na nájemníkovi nebo prechází na mě ? 
děkuji vam za odpoved 

1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 369
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 3 roky před

Dle stavebního zákona musí vlastník objektu tento udržovat v řádném stavu. Můžete některé nebo všechny povinnosti "hodit" na nájemníka, ale toto by mělo být jasně definováno nájemní smlouvou a vy byste potom měl plnění těchto povinností preventivně kontrolovat.

V praxi je nejčastější model, kdy nájemník udržuje vnitřní vybavení a majitel zbytek. Tedy majitel se stará o stavbu jako takovou, o elektroinstalace, plynoinstalace, vodoinstalace, odpady, střechu, komín apod., včetně všech revizí, kontrol, zkoušek, údržby.

Dle zákona o požární ochraně (odst. (2), § 2) platí následující:

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti.

Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.

Provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti na úseku požární ochrany na místech, která užívají společně, vlastník těchto prostor, není-li smlouvou mezi nimi sjednáno jinak.

Součástí smlouvy musí být i určení osoby odpovědné za plnění povinností na úseku požární ochrany.

Z toho, co píšete (pronajímáte celý objekt) se domnívám, že jde o tučně zvýrazněnou pasáž. Pokud pronajímáte jen část a jinou část sám užíváte, platí poslední dva odstavce a musíte si povinnosti a odpovědnosti vyřešit smlouvou.

Že se např. pomlátí dva alkoholici od nájemníka, to si myslím, že jde mimo vaši odpovědnost.

Odpověď
Sdílet: