BOZPforum.cz
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Brýle proti únavě očí při práci s monitorem


Ing. Vít Hofman
Reakcí: 367
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 3 roky před

Nedávno jsme četl diskusi na téma brýle proti únavě očí při sledování monitoru.

Poměrně dost diskutujících tam na základě vlastní zkušenosti doporučilo brýle DEV1S SPECTRUM GAMER a vyloženě si je chválili.

Dle popisu, co by ty brýle měly dělat, tak:

  • rozjasňovat;
  • blokovat 70 až 75% modrého světla;
  • 100% filtrovat UV záření;
  • redukovat odlesky (antireflexní vrstva).

 

Jsou určeny pro hráče, předpokládám ale, že by to nemělo omezovat jejich použitelnost i při jiných aktivitách při sledování monitoru.

Máte s těmito brýlemi nebo i jakýmikoliv jinými brýlemi podobného určení zkušenost? Opravdu pomáhají? 

Dotaz na unavené oči je při mých školení ze strany zaměstnanců poměrně častý. Brýle jsem však ještě do doporučení, která dávám, doposud nezahrnul. Díky za diskusi. 

3 Reakcí
Valdhans
Reakcí: 33
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Stálý člen
Přidal se: 3 roky před

Sám nosím brýle a tak jsou pro mě další brýle obtížně nositelné. Ty oči jsem si zkazil na 13" monitorech při práci v AutoCADu. 😊 Jako řešení teď používám 32" monitor metr od sebe, vedle výhledu z okna. Funguje to skvěle. Jsem si téměř jistý že "únava" vzniká trvalým zaostřením oka na kratší vzdálenost, kdy neprobíhá přirozený rychlý autofocus (pomohl jsme si fototermínem). Oko tak za nějaký čas nedokáže normálně fungovat. Tytéž problémy mají totiž také všichni lidé kteří pracují přes mikroskopy. Za půl roku mají pocit že se jim oči výrazně zhoršily. Bohužel hygienické předpisy na to reagují velmi vlažně. Trojka ZZ, nikdo jim nezměří komplexně stav oka a tak se jen velmi těžko budou domáhat případného odškodnění.

Odpověď
1 Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 3 roky před

Uznávaný člen
Reakcí: 367

@valdhans Osobně s tím problém úplně nemám. Nově jsme přešli jsme na 34" UWQHD monitory a zatím se to zdá být moc fajn změna.

Osobně se vždy snažím ideálně nastavit jas a eliminovat jakékoliv odlesky. Raději mám jen lampičku či "dekorativní" osvětlení, než stropní světlo. Namísto žaluzijí tmavé závěsy.

Hlavně jsem se naučil, doufám, hodně mrkat. Absence mrkání při čumění do monitoru je podle mě to největší zlo. Samozřejmě správná vzdálenost, jak říkáš. 

Ale brýle mě zaujaly a hlavně mě zaujalo, kolik lidí si je chválí. Žádné vlahé reakce, že to je o trochu lepší, ale bylo tam hodně vyloženě pozitiv a nadšení, že ten rozdíl je obrovský. 

No asi je budu muset zkusit. Ale já brýle na hlavně moc rád nemám, tak dost váhám. Stojí to 1500 a jak se znám, tak budou do týdne jen ležet vedle monitoru.

Odpověď
Jakub Bárta
Reakcí: 1
Registrovaný člen
(@jakubbarta456)
Nováček
Přidal se: 5 měsíci před

Já osobně používám brýle od Barner, protože už jsem začínal hůře číst, občas bolela hlava atd... a musím uznat, že po prvním týdnu jsem se cítil úplně fresh 😀 za mě velmi užitečná věc ( zvláště když u monitoru trávím fakt dost času ) Na druhou stranu, když koukám do monitoru bez nich tak po chvíli se mi zdá, že moc září a přijde mi to takové nepříjemné. 

Odpověď
Sdílet: