Zdravím,
rád bych znal Váš názor... Jedná se o úraz zaměstnance údržby, který, po výzvě volební komise, která měla v objektu pronajaté prostory (nejednalo se o příkaz žádného z kolegů-zaměstnanců ani jeho vedoucího zaměstnance), šel vyvěsit vlajku na stříšku nad hlavním vstupem do budovy. Na stříšku se dostal přes okno z archivu, přelezl parapet, umístil vlajku a při vlézání zpět do archivu přes okno si zlomil hrudní kost (musel se odrazit a „vyzdvihnout se“ na parapet a zalézt zpět do místnosti, ovšem podsmekli se mu ruce a narazil hrudníkem na hranu parapetu). Jeho minulý kolegové používali při překonávání parapetu klasické, hliníkové štafle. Všechny tyto informace jsem se dozvěděl až při šetření, natož nějaké jednoroční umisťování vlajky.
Vlajku lze, dle mého názoru, umisťovat i ze žebříku, který by se musel opřít o čelo stříšky a vlaku „zapíchnout“ do držáku. výška cca 3,5-4 m. Ovšem k této manipulaci nemá zaměstnavatel k dispozici tak vysoký žebřík (musel by se koupit). Zaměstnanec má samozřejmě platné školení BOZP.
A teď, jedná se o pracovní úraz a pokud ano, do jaké míry by jste navrhovali rozdělení odpovědnosti? Osobně se domnívám, že se jedná o pracovní úraz. Ovšem zaměstnanec si počínal nebezpečně, použil nevhodný pracovní postup, kdy mohl, zcela po právu, odmítnout výkon práce i vzhledem k tomu, že se při pohybu na stříšce pohyboval u hrany pádu. Osobně bych navrhoval ponížení zaměstnavatelovi odpovědnosti.
Lukáš R.