BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Legionella vs snížení spotřeby energie

6 Reakcí
3 Diskutují
1 Likes
17 Vidělo
JHoskova
Reakcí: 1
Úvodní téma
(@jhoskova)
New Member
Přidal se: 1 týdnem před

V práci se řeší spotřeba energie a to i na ohřev vody. Máte někdo informace ohledně snížení spotřeby  energie  a ještě plnit povinnost z pohledu nezávadnosti vody? Ptal se někdo z Vás třeba u KHS? U nás argument kolegů, že slyšeli, že lze snížit teplotu vody a ohřívat ji na vyšší jenom někdy, má skoro kouzelnou moc. To určení "jenom někdy" mě dost zajímá. Díky

Odpověď
5 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 406
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 4 roky před

Tohle není úplně můj šálek kávy, ale dle § 4, vyhlášky 194/2007 Sb., musí mít teplá voda na výtoku u spotřebitele teplotu 45 °C až 60 °C. 

Dle dostupných informací je optimální teplota pro rozvoj legionelly 38°C, množit se však umí až do teploty 45°C.

Domnívám se, že minimální teplota, na kterou je nutné vodu ohřívat, bude v každém objektu jiná a bude záležet na vzdálenosti nejvzdálenějšího odběrného místa od tepelného zdroje a na tepelných ztrátách konkrétního potrubního rozvodu. Stejně tak se může měnit v závislosti na venkovní i vnitřní teplotě. 

Moc bych si s tím nezahrával. Legionářská nemoc může být poměrně vážná a legionella je samozřejmě jen jedna z mnoha bakterií, které se umí v teplé vodě množit a následně páchat škody. 

Odpověď
TomKan
Reakcí: 5
(@tomkan)
Active Member
Přidal se: 3 roky před

Zrovna na toto jsem se ptal minulý týden při kontrole KHS (Zlínský kraj). Máme na SW

nastavené 1x týdně termodezinfekci nahřátím na 65°C po dobu 2 hodin. Kolegové z jiného závodu to takto mají 1x měsíčně.

Paní z KHS mi na náš zaběhlý systém po kontrole napsala "dotazovala jsem se kolegyně a četnost termodezinfekce není stanovena, nicméně jednou týdně by stačit mělo, podstatné však je, aby u výtoku byla teplota nad 50 °C." a poslala Doporučení SZÚ.

IMG 5311
Odpověď
3 Reakcí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 4 roky před

Skupina
Reakcí: 406

@tomkan Já bych ještě k té termodezinfekci...

Osobně jsem slyšel doporučení, nahřát vodu až nad 70°C (tvrdil vedoucí hydroanalytické laboratoře).

A hlavně, nezapomenout "propláchnout" / dezinfikovat skutečně všechny rozvody na zdroj napojené. Jedna zapomenutá větev a celá dezinfekce jde do kopru, protože z ní se může bakterie velmi rychle rozšířit do ostatních, již tepelně dezinfikovaných trubek.

Odpověď
TomKan
(@tomkan)
Přidal se: 3 roky před

Active Member
Reakcí: 5

@vit-hofman Ano, to je pravda, je třeba "propláchnout". Nenapsal jsem, že při nahřívání jsou spuštěna veškerá čerpadla rozhánějící vodu po budově - i v letních měsících proteče voda radiátory (topí) a odběr TUV je v sanitárních zařízeních. Tato desinfekce probíha mezi 13. a 15. hodinou, což je přelom směn. Stojatá voda = množírna mikroorganismů.

Jinak doporučení pro @JHoskova opravdu nepodceňovat. Paní z KHS zmiňovala i úmrtí na tuto nemoc v "masážním" salónu, kde to dotyčný chytil z vířivky.

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 4 roky před

Skupina
Reakcí: 406

@tomkan

Co se týče toho propláchnutí, spíše jsem to myslel ve smyslu, opravdu nezapomenout na žádnou větev vodovodu. Např. některá zařízení jsou napojená i na TUV a na ta se zapomíná. Nebo nějaký zapomenutý kohoutek v nepoužívané koupelně apod.

https://legionella.cz/clanky/legionella-zabijela-v-hotelu-na-zlinsku/

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram