BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Baterkárna

2 Reakcí
2 Diskutují
0 Likes
192 Vidělo
Reakcí: 2
Úvodní téma
(@kulihrach-veliky)
Active Member
Přidal se: 3 roky před

Dobrý den, na pracovišti máme baterkárnu. Jde o prostor, kde se nabíjejí baterie nákladních vozidel. Často je zde velké množství baterek. Baterky leží všude. Často se nedá v místnosti ani pohnout. Vím, že při nabíjení baterek může dojít k výbuchu ale vedoucí nás s ničím neseznámil a na pracovišti nejsou určena žádná opatření, která musíme dodržovat. Kdokoliv přijde, někam, kde je volno položí baterku a připojí na nabíječku. Jak musí baterkárna správně vypadat a co musí zaměstnanci dodržovat, aby k výbuchu nedošlo? Děkuji.

Baterkarna

 

Odpověď
1 Odpovědí
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 4 roky před

Skupina
Reakcí: 414

@kulihrach-veliky Dobrý den a díky za zajímavý dotaz. Odpověď však není vůbec jednoduchá.

Obecně lze ale konstatovat, že baterkárna (akumulátorovna) auto baterií je prostředím s nebezpečím výbuchu. Vodík je zkrátka běžným produktem při nabíjení olověných baterií. To znamená, že jde o činnost představující minimálně zvýšené požární zatížení a proto, pro takovou činnost, resp. pro toto pracoviště, musí být zpracován požární řád. Požární řád musí zpracovávat technik požární ochrany / odborně způsobilá osoba v požární ochraně a měl by v něm stanovit všechny podmínky nutné k zajištění bezpečnosti pracoviště z hlediska požární ochrany (požár / výbuch / související rizika).

Při zpracování požárního řádu by měl zpracovatel vycházet zejména z požadavků příslušných technických norem, např. ČSN EN 61044, ČSN EN 62485-3, návodů k obsluze jak akumulátorů, tak i nabíječek a z požárně bezpečnostního řešení objektu.

Důležitou podmínkou pro zajištění bezpečnosti pracoviště je také skutečnost, že toto pracoviště je pro danou činnost navržené (projektované). Toto se dokládá schválenou projektovou dokumentací skutečného provedení objektu a kolaudačním souhlasem (rozhodnutím). Při projekci akumulátoroviny je nutné uvažovat zejména s dostatečným větráním prostoru.

Vhodné je mít na takovém pracovišti vodík pod kontrolou a pracoviště vybavit detektory vodíku.

---

Tj. zpět k vašemu dotazu. 

Správný postup je takový, že:

  • pracoviště je pro danou činnost navrženo;
  • provozovatel vyhodnotil podmínky požární bezpečnosti odborně způsobilou osobou;
  • provozovatel stanovil podmínky požární bezpečnosti do dokumentace požární ochrany (zejména požární řád pracoviště);
  • provozovatel zajistil proškolení všech zaměstnanců pracoviště se stanovenými podmínkami a riziky.

Pokud něco z výše uvedeného neproběhlo, ptejte se, proč a kdy tak bude učiněno.

Máte-li o své zdraví obavy, máte dle Zákoníku práce možnost, odmítnout takovou práci, o které si myslíte, že vám může ublížit na životě či zdraví.

 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram