BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

[Vyřešeno] Kdo musí hlídat termín prohlídek?

2 Reakcí
2 Diskutují
4 Reactions
1,046 Vidělo
Reakcí: 1
Úvodní téma
(@strakadavid-ml)
New Member
Přidal se: 4 roky před

Viděl jsem diskusi o tom kdo musí hlídat termín vyšetření u lékaře. Jestli vedení firmy nebo si to musí pohlídat sám zaměstnanec. Lidé se v diskusi příliš neshodovali. Kde je pravda? I nám vedoucí tvrdí aby sme si prohlídky hlídali sami. Prý jde hlavně o naše zdraví. Děkuji.

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 434
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Dobrý den,

sledovat termíny pracovnělékařských prohlídek zaměstnanců, je povinností zaměstnavatele. Zaměstnanci sami tyto si termíny hlídat nemusejí. Povinností zaměstnance pouze je, dostavit se na zaměstnavatelem určený termín prohlídky - ten by měl být v pracovní době. Pokud je po pracovní době nebo před ní, pak by mělo jít o práci přes čas.

Vše plyne ze základní povinnosti zaměstnavatele, jemu uloženou písm. a), odst. (1), § 103, Zákoníku práce v účinném znění:

Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti.

Zaměstnavatel tedy bez lékařské prohlídky nemůže zaměstnanci dále umožnit výkon práce.

Žádný právní předpis neukládá zaměstnanci povinnost, hlídat si termín lékařské prohlídky. 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram