BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Jak se stát "bezpečákem"?

2 Reakcí
2 Diskutují
0 Likes
309 Vidělo
Reakcí: 1
Úvodní téma
(@josefheblakseznam-cz)
New Member
Přidal se: 10 měsíců před

Dobrý den,

předem se omlouvám za možná až naivně napsaný dotaz, ale potřeboval bych polopaticky poradit postup tzv. "krok za krokem"...jak se stát ve firmě, kde pracuji, "bezpečákem"?

V nejmenované společnosti pracuji krátce a mé budoucí kroky by se měli ubírat tak, že bych měl jednoho krásného dne proškolovat nově příchozí v základních věcech BOZP (nic vyloženě odborného, na to má firma jiné školitele), dále je zasvěcovat třeba i do základů ISO a při kontrolách být za firmu účasten.

Existuje, prosím, něco jako bezpečák pro to, co popisuji? Přijde nový zaměstnanec, projdu s ním testy na PO, GDPR, První pomoc atd. a pod. Při kontrolách na ISO budu účasten atd.

Lze být nějakým "základním" bezpečákem? Co a kde absolvovat a jaká potvrzení získat?

Za každou věcnou radu děkuji a samozřejmě můžu dotaz doupřesnit ... avšak ve věci jsem, bohužel, laik...

 

Josef

 

 

 

 

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 431
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Dobrý den,

k vašemu dotazu. V podstatě se dá říct, že kdo bude školení provádět, záleží na zaměstnavateli. Ten je odpovědný a ten má za úkol někoho školením pověřit. Zda zvolí profesionála nebo školení svěří do rukou třeba účetní, která o tom nemá ani páru, tak je jeho věc a jeho odpovědnost. Ale obecně žádnou odbornost na to, abyste mohl provádět školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP nepotřebujete. U požární ochrany školení zaměstnanců provádí proškolený vedoucí zaměstnanec.

V BOZP jsou dnes v podstatě tři odbornosti:

  1. Technik BOZP (viz: https://nsp.cz/jednotka-prace/technik-bozp )
    • Zákon tuto funkci nezná. Tj. nemá zákonem stanovené povinnosti a ani odpovědnost. V podstatě stačí nějaký rekvalifikační kurz zakončený zkouškou.
  2. Osoba odborně způsobilá k zajišťování úkolů prevence rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OZO BOZP) (viz: https://nsp.cz/jednotka-prace/odborne-zpusobila-osoba-v-9969 )
    • k dosažení odborné způsobilosti je třeba mít vzdělání (střední+), praxi (dle vzdělání 1 až 5 let) + složit zkoušku.
    • více v zákoně č. 309/2006 Sb.
  3. Koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (viz: https://nsp.cz/jednotka-prace/koordinator-bezpecnosti-a )
    • k dosažení odborné způsobilosti je třeba mít vzdělání (střední+), praxi (dle vzdělání 1 až 5 let) + složit zkoušku.
    • více v zákoně č. 309/2006 Sb.
    • působí na staveništích, což se vás zřejmě netýká.

K odborné způsobilosti dle bodů 2. a 3. se váže určitá odpovědnost (viz Občanský zákoník).

Tj. pokud se rozhodnete složit zkoušku dle bodu 2., doporučuji se problematice věnovat naplno.

Pro to, co popisujete, nemusíte být žádný "bezpečák", ale např. něco jako interní školitel systému bezpečnosti, kvality a životního prostředí. Abyste byl dobrý školitel, chce to mít určité předpoklady komunikace a jednání s lidmi, znát zásady vystupování před lidmi a pak zejména znalost školeného tématu. Teorii BOZP získáte zejména v právních předpisech (viz např. zde: https://www.bozpforum.cz/2023/06/18/prehled-pravnich-predpisu-bozp-a-po/ ), technických normách nebo na nejrůznějších odborných BOZP kurzech (nemůžu a ani nechci konkrétní doporučovat). Ale znalost interních procesů a dokumentů, tu vám nikdo jiný, než vy sám nebo váš zaměstnavatel nezajistí.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram