BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Zapezpečení náhradního opatření prostřednictvím OZO

4 Reakcí
4 Diskutují
0 Likes
1,375 Vidělo
Reakcí: 1
Úvodní téma
(@jelinek-milos)
New Member
Přidal se: 5 roky před

Zdravím pánové, trošku vtipu pro začátek:

Celkem bylo zkontrolováno 154 požárních uzávěrů, 140 uzávěrů vyhovělo. Celkem u 14 požárních dveří byly zjištěny nedostatky (nefunkční samozavírače), byly vyhodnoceny jako neprovozuschopné.

Tato požární zařízení nebyla v době kontroly zřetelně označena jako neprovozuschopná. Nebylo zjištěno, že by bylo zabezpečeno prostřednictvím OZO náhradní opatření. Dále, kontrolou bylo zjištěno, že požární dveře č. (xxx + yyy) byly v době kontroly otevřeny a ve spodní části zajištěny zařízením, které znemožňovalo jejich zavření.

A já se vás ptám vážení kolegové ve zbrani.

Jaké je náhradní opatření pro to, když dveře nedovírají skrze samozavírač? Jaké je náhradní opatření, aby tam obyvatelé nedali zase zpátky ten klínek? Pokud nalepím "zařízení mimo provoz" znamená to tedy, že nemohou snad jít domů; nemohou otevřít dveře do své chodby před bytem? (jak jinak pochopit nálepku na dveřích "mimo provoz" - pro ně to jsou obyčejné dveře po cestě domů)

+
Ta samá písnička od HZS, ale s nouzovým osvětlením. Celkem 112ks, 110 OK, 2 neprovozuschopné. Nebylo stanoveno náhradní opatření, nebylo označeno mimo provoz, apod. Bohužel jsem neměl u sebe svíčku, kterou bych tam mezitím mohl dát, ba ani zapalovač. Den předtím jsem zrovna z auta vyložil olejovou lampu, protože tam ležela dlouho ladem a nebyla potřeba. V den kontroly se mi zrovna nechtělo polepovat svítidla ve vlastnictví SVJ nálepkou "mimo provoz", protože jsem měl obavy, že by mě mohl někdo nazvat idiotem, neb přece ta svítidla "nesvítí celou dobu a nikdy ani nesvítila - nejspíš by měla 24/7" (názor obyvatele na problematiku PO).

Může mě někdo vážně i naprosto absurdně a jakkoliv vysvětlit, v čem a kde je nějaká základní logika a jestli kromě mě, je v této situaci ještě někdo šašek.

Díky a omluvte moji mírnou ironii.

PS: Já se vlastně ani nechci dál ptát, jaké je náhradní opatření k dalším PBZ, namátkově:
PU: Ne, nenosím u sebe Ikea protipožární deku a solí nic vysypávat nebudu.
ZOTK: Ne, nebudu jim otevírat všechna okna a dole nezapnu ventilátor do zásuvky. Sirénu nebudu nahrazovat pověřenou osobou s vánočním zvonečkem (oproti podpisu).

Odpověď
3 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 431
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 5 roky před

Označení mimo provoz i náhradní opatření vyžadují právní předpisy. Většina hasičů, co vím, tak to při kontrole příliš neřeší, alespoň ne v takovém rozsahu, jaký popisujete.

U požárních uzávěrů jsem zažil, že se toto řešilo v případě, kdy byla poškozená vrata ve výrobě poškozena motorovým vozíkem. Následně demontována a přepravena k výrobci k opravě. Tedy na pracovišti zcela chyběla a tím se logicky ze dvou PÚ stal PÚ jeden.

Tehdy jako náhradní opatření stačilo uvést poučení zaměstnanců o situaci a zvýšení prevence.

Myslím, že nikde není stanoveno, jaká opatření mají být. Tj. pro formální splnění stačí stanovit jakákoliv opatření. Např. právě ono poučení zaměstnanců může být často dostatečné. V případě bytového domu, potom např. kromě tabulky "Mimo provoz", dát jako opatření další tabulku, kde bude vše vysvětleno.

Ale někdy je to opravdu "na pendrek."

Odpověď
Reakcí: 81
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Zdravím,

bohužel, osobně se domnívám, že hasiči, kteří striktně kontrolují napsaná náhradní opatření na kdejaké PBZ, nedovedou smysluplně říci, která opatření je nutné-efektivní provést a která nikoli (tím nyní nemyslím, když je nefunkční EPS nebo SSHZ). „Prostě to chce papír...“ :)... 

Co se týče požárních dveří - dělal jsem jednu kontrolu požárních dveří, 1 ks dveří nedovíral. Jako náhradní potření jsem napsal v dokladu o kontrole provozuschopnosti povinnost všech nájemců v objektu dovírat dveře a doklad jsme odeslali na všechny dotčené nájemce, aby se s ním laskavě seznámili. Samozřejmě do té doby, než budou dveře spraveny...

Mno a na nouzové osvětlení náhradní opatření...? Nic mě nenapadá 🙂 Snad jen organizační opatření, tj. seznámení všech dotčených zaměstnanců, že tyto a tato světla jsou nefunkční. Pokud by nebylo fakt vidět - provizorně např. umístit nějaké fotoluminiscenční značení... 

 

 

 

Odpověď
Reakcí: 51
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Pokud jsou některé PBZ neprovozuschopné, nebo třeba jen odvezou požární hadice na zkoušku tlaku, je potřeba stanovit náhradní opatření a označit zařízení jako neprovozuschopné. Zatím jsem nezažila, že by přezkoumávali,zda je náhradní opatření dostatečné, plně se spokojili s tím, že nějaké stanoveno je. Jako provozovatel zodpovídáte za to, že je vše ve funkčním bezvadném stavu.

Na druhou stranu si zřejmě nějakou odborně způsobilou osobu v požární ochraně platíte, nevím,kdo dělal kontroly zmíněných PBZ, jestli někdo jiný nebo přímo on. Zda o stavu, že jsou některé neprovozuschopné věděl. Vzhledem k tomu, že si ho platíte proto, že vy nejste odborníci na požární ochranu, očekává se od něj, že vám toto poradí a stanoví náhradní opatření. Pokud však kontrola provozuschopnosti PBZ proběhla až po jeho preventivní požární prohlídce, je to bohužel váš problém, že jste zprávu o kontrole provozuschopnosti nereagovali. Nebo jste nezvedli telefon, že výsledek je takový a takový, co s tím máte dělat...

Jak na nájemníky? Upozornit je na to? Pravidelně vyhazovat zarážky? Označit všechny požární dveře nálepkou, že je mají zavírat? Upozornit, že se pokuty hradí z jejich peněz. Co se týká požárních dveří, projít všechny a seřídit je, je vhodné cca co 2 měsíce, obecně je určitě lepší dbát na požární ochranu celoročně a nejen pár týdnů/dnů před kontrolou.

 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram