BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Požární dveře, ale i jiné PBZ

3 Reakcí
3 Diskutují
4 Likes
978 Vidělo
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 406
Admin
Úvodní téma
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 4 roky před

Provozuschopnost instalovaného požárně bezpečnostního zařízení (tedy i požárních dveří) se prokazuje dokladem o jeho

  1. montáži,
  2. funkční zkoušce, nebo koordinační funkční zkoušce,
  3. kontrole provozuschopnosti, údržbě a opravách provedených podle podmínek stanovených touto vyhláškou.

Viz odst. (3), § 7, vyhlášky č. 246/2001 Sb., úz.

Zejména u starších budov, provozovatel objektu tyto dokumenty a doklady již několik let nemá.

Znamená to tedy, že každé požární dveře, které jsou fyzicky např. úplně v pořádku, ale chybí k nim např. doklad o montáži, jsou neprovozuschopné? 

A pokud ano, tak co s nimi? Vyměnit? Dodělat doklad? Ale kdo jej vystaví? 

Odpověď
2 Reakcí
Lukas
Reakcí: 81
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Člen
Přidal se: 4 roky před

Osobně se domnívám, že řešení je. § 7, odst. 5 Vyhlášky o PO se postupuje dle průvodní dokumentace a podmínek stanovených výrobcem technicky nebo funkčně srovnatelného druhu nebo typu PBZ. Takže najít co nejpříbuznější dokumentaci, která bude odpovídat funkčnosti konkrétních dveří v konkrétním provozu. 

Odpověď
Věra Strejčková
Reakcí: 26
Autorizovaný odborník
(@vstr)
Člen
Přidal se: 4 roky před

Právě jsem vyráběla metodiku kontroly požárních dveří a funkčního vybavení. Vyhl 246/2001 Sb. §7 odst 1) Před uvedením požárně bezpečnostního zařízení do provozu, kromě ručně ovládaných požárních dveří a požárních uzávěrů otvorů, systémů a prvků zajišťujících zvýšení požární odolnosti stavebních konstrukcí nebo snížení hořlavosti stavebních hmot, požárních přepážek a ucpávek, zabezpečuje osoba uvedená v § 6 odst. 2 provedení funkčních zkoušek, a v případě souběhu dvou a více vzájemně se ovlivňujících požárně bezpečnostních zařízení také koordinačních funkčních zkoušek.

Takže funkční zkoušky u dvěří ne, dokumentace ano, a pokud není, pak dokumentace  srovnatelného typu. Dřevěné dveře Dřevařských závodů z 80. let přirovnám k dřevěným dveřím od Adoru s minimální požární odolností.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram