BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Zábradlí servisních lávek na ploché střeše

2 Reakcí
2 Diskutují
0 Likes
661 Vidělo
Reakcí: 1
Úvodní téma
(@adam-vankataltitudo-cz)
New Member
Přidal se: 2 roky před

Dobrý den,

je třeba osazovat zábradlí na servisní lávky vzduchotechniky na ploché střeše? Lávky jsou vysoké pouze 400 - 650 mm a široké 400 - 600mm, tedy nejde o práci ve výšce. Předpokládám, že zábradlí by mělo být osazeno pouze tam, kde se přiblíží lávka k volnému okraji střechy na méně než 1500mm ?

Děkuji předem za info a za odkaz na předpisy, které se k uvedenému vztahují.

Přeji pěkný den,

Vaňkát

Odpověď
Štítky tématu
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 425
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 5 roky před

Dle bodu 5.6, přílohy k nařízení č. 101/2005 Sb., platí: "Komunikace provedené jako roštové mosty, lávky, galerie, schodiště a ochozy musí mít šířku nejméně 0,5 m a musí mít po celé ploše pevnou, rovnou podlahu upravenou tak, aby jí nemohly propadávat předměty ohrožující bezpečnost osob, podél boků u podlahy musí být opatřeny ochranou lištou o výšce nejméně 0,1 m a musí být podél volného okraje vybaveny vhodnou ochrannou konstrukcí. Vhodnou konstrukcí se rozumí zábradlí nebo jiná rovnocenná konstrukce o dostatečné výšce a s výplní zabraňující propadnutí osob."

Můžete namítat, že lávka není komunikací. Osobně si výklad právního předpisu netroufám provádět. Za mě to komunikace je, byť jen servisní, využívána zřídka kdy.

Že povinnost zřídit zábradlí platí i v případě lávek ve výšce nad 500 mm, naznačuje také bod 6.2 téhož nařízení vlády, který vyžaduje zřídit zábradlí také u ramp převyšující okolní výšku o 500 mm.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram