Zdravím, řeším u nás momentálně školení ve výškách, kdy jsme učinili s vedením rozhodnutí (vzhledem ke dvoum úrazům pádu z korby auta), že práce nad 1,5m budou prováděny pouze dodavatelsky. Během roku jsem ovšem zjistil, že např. vyměnit žárovku nebo zkontrolovat manometr do výšky 1,5 m nejde (myšleno úroveň chodidel), je potřeba vylézt po žebříku výš (cca chodidla 1,7m nad zemí). Je nutné mít odborné školení pro práci ve výškách i pro tuto krátkodobou činnost na žebříku? narážím na XI. v příloze 1 n.v. 362/2005.
díky Petr
Citace NV: "zejména pokud jde o práce ve výškách nad 1,5 m, kdy zaměstnanci nemohou pracovat z pevných a bezpečných pracovních podlah, kdy pracují na pohyblivých pracovních plošinách, na žebřících ve výšce nad 5 m a o používání osobních ochranných pracovních prostředků"
Domnívám se tedy, že pro práce ve výšce prováděné ze žebříku, kdy jsou chodidla ve výšce 1.7 m nad okolní podlahou, není nutné provádět školení dle bodu XI. přílohy NV. č. 362/2005 Sb.
Zaměstnanec však musí být dle odst. (2), § 103, Zákoníku práce proškolen o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána.
Tj. obsahem tohoto školení by měla být i bezpečnost a ochrana zdraví při výměně žárovky ze žebříku. Namátkou:
- NV. č. 362/2005 Sb., příloha, bod III Žebříky;
- Návod k obsluze žebříku
- Pracovní postup
- Dokumentace o rizicích a přijatých opatřeních vztahujících se k práci.
Školení pro danou práci se tedy nevyhnete tak jako tak. Obsah školení, periodu školení a osobu školitele určuje zaměstnavatel.
děkuji za odpověď, a jak to vypadá v praxi? Když vynechám organizaci práce (NV362/2005, III), což máme součástí obecného školení BOZP, včetně požadavků na kontrolu žebříku (roční já/před použitím zaměstnanec).
Narážím na pracovní postup (v praxi)... vy jste se někde setkal s tím, že by byl pracovní postup pro výměnu žárovky? Nemyslím si, že je to práce na zařízení, pokud není prasklá baňka (vytáhnout obímku ze závitu, to už je na v.50/78)? ve školení BOZP máme, že zaměstnanci nesmí zasahovat do elektrických zařízení a rozvodů, pouze obsluhovat. Stačí tedy do školení BOZP dát podmínky obsuhy el. zařízení, mimo jiné konkrétně postup výměny žárovky? a co rizika na parcovišti? pokud bych byl puntičkář, tak by bylo třeba na každou výměnu žárovky třeba vypsat Povolení práce, protože se nachází na jiné části areálu, všude je jiné riziko (skald, laboratoř, provoz, garáž, uvnitř, vně, mikorklima, vnější podmínky), jak dělám pro externisty. Ale když se to stane na noční, kdy nejsem přítomen a zaměstnanci potřebují pracovat.
děkuji, Petr