@straka Snažím se vždy vedoucím zaměstnancům vysvětlit, ať se nad každou, byť banální, činností zaměstnance zamyslí, zváží rizika a dohodnou si s ním správný pracovní postup. Domnívám se, že to je jejich povinností a jedním z jejich hlavních úkolů - proto jsou to vedoucí - mají vést.
Také vycházím z toho, že dle písm. d), odst. (4), § 106, Zákoníku práce, musí zaměstnanec dodržovat stanovené pracovní postupy a že dle odst. (4), § 102, ZP: "o vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci."
Nemyslím si, že je nezbytně nutné, aby OZO BOZP ("bezpečák"), byl tím jediným, kdo hodnocení rizik provádí. Myslím, že je v pořádku, pokud OZO BOZP připraví a navrhne systém a vytvoří vedoucím zaměstnancům k hodnocení podmínky.
Pro mimořádnou činnost typu výměna žárovky ze žebříku, si pak rizika může bez problémů vyhodnotit přímo vedoucí.
Vždy je ideální, mít vše písemně. Vedoucí vytvoří písemný pokyn k výměně žárovky. Nemusí to být žádný elaborát. Za mě stačí např. v pár odrážkách vypsat to podstatné, např.:
- Výměnu provést ze žebříku ABC.
- Vzhledem ke stavu podlahy použít stabilizátor žebříku.
- Před výměnou bude v rozvaděči ABC vypnut jistič osvětlení a vypínač osvětlení bude přepnut do polohy "Vypnuto".
- Při sundávání krytu osvětlení je nutné použít ochranné pracovní brýle a pracovní rukavice.
- S prasklou žárovkou je nutné manipulovat v ochranných rukavicích typu ABC.
- Případně uvolněná objímka bude odstraněna pomocí elektrikářských kleští.
- Franta Flinta zajistí dohled nad pracovištěm a dohled nad vypínačem osvětlení.
a nechat zaměstnancům podepsat.
Dle § 349, odst. (2) platí, že: "Pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou konkrétní pokyny dané zaměstnanci vedoucími zaměstnanci, kteří jsou mu nadřízeni."
Výše uvedené body tedy mohou být dány i jako ústní pokyn. S ohledem na výše uvedený § 102 je ale vhodné, pokyny sepsat písemně a zaměstnance s nimi prokazatelně seznámit.
Ideální samozřejmě je, činnosti a jejich postupy včetně rizik mít podchyceny preventivně, s dostatečným předstihem před jejich vykonáním a ve spolupráci s OZO BOZP.
---
Výměna žárovky je takový extrémní příklad. Ale výše uvedený postup se dá aplikovat téměř na jakoukoliv činnost.
Hlavní sdělení je, aby vedoucí neřekl: "Běž udělat tamto a udělej to jak chceš!", ale aby se chvíli zastavil, zamyslel a se zaměstnancem bezpečný postup předem dohodl.
V praxi je to těžké a záleží opravdu na konkrétním vedoucím. Bohužel většina z nich si své funkce neplní a zapomínají nejen na svou odpovědnost, ale i na povinnost uloženou písm. c), § 302, Zákoníkem práce. Částečně to je zpravidla chyba přímo vedoucích, částečně chyba zaměstnavatelů, kteří pro to nevytváří ideální prostředí a podmínky.