BOZPforum.cz
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Pracovní cesta a BOZP


Standa Šefčík
Reakcí: 26
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@standa)
Stálý člen
Přidal se: 3 roky před

Dotaz, který se týká pracovní cesty s pohledu BOZP. Přesněji tedy, zda je níže popsaná cesta ještě cestou služební. Jednalo se o cestu 3 zaměstnankyň, které jeli na služební cestu do Prahy (školení). Pracovnice mají pravidelné pracoviště na adrese xy (uvedeno v pracovní smlouvě). Cesta však neproběhla z místa pravidelného pracoviště, ale jedna ze zaměstnankyni si předchozí den vzala auto k sobě domů a ráno vyjížděla z místa svého bydliště (povoleno ředitelem). Zároveň se dohodli, že jednu z kolegyň naberou v místě kde bydlí, aby ráno nemusela do xy, a vyrazili do Prahy. Tím ale došlo ke dvěma věcem, jednak to byla zajížďka cca 130 km v porovnání s tím, kdyby se dostavili do místa pravidelného pracoviště a zároveň si myslím, že v případě takto realizované cesty, se nejedná o cestu pracovní. Případně alespoň ne v celém rozsahu. Mohla bych Vás tedy požádat o vyjádření, zda takto konaná cesta je z pohledu zákona a z pohledu BOZP opravdu cestou pracovní? 
 Zároveň by v tomto případě, že by se o pracovní cestu nejednalo, nenáleželi by jednak zaměstnanci cestovní náhrady a poté samozřejmě mám obavu, že kdyby došlo k jakékoliv nehodě, nebude se jednat o pracovní úraz. 

Mohu poprosit o nějaké shrnutí, jakým způsobem a co bylo nebo nebylo porušeno? A náležitosti k pracovní cestě. Děkuji

2 Reakcí
Tereza
Reakcí: 51
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Důvěryhodný člen
Přidal se: 3 roky před

Pokud nasedla u svého domu do firemního vozu, kterým se měla dopravit na školení, začala jí služební cesta nástupem do firemního vozu přímo u jejího domu. Pokud měla nadřízeným schváleno, že vyzvedne kolegyni a poté pojedou na školení, je to v naprostém pořádku a případná dopravní nehoda by byla pracovním úrazem. Pokud by v daný den školení jela prvně po své ose do práce, začínala by jí služební cesta s nasednutím do firemního vozidla u práce. Kdy začíná služební cesta se dočtete zejména v judikátech.

Odpověď
Ľudovít Müller
Reakcí: 24
Autorizovaný odborník
(@infomovoz-cz)
Stálý člen
Přidal se: 3 roky před

Polně souhlasím s Terezou jenom bych doplnil, že v dotazu nebyla zmínka o schválení "zajiždky " pro 3 kolegyni. Chápu to tak, že i toto bylo povoleno.

Odpověď
Sdílet: