BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Kontrola stroje dle zakona 378/2001 Sb.

5 Reakcí
3 Diskutují
0 Likes
1,583 Vidělo
Reakcí: 26
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@standa)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Dobry den. Resim jak vhodne nastavit kontroly stroju. Uz jsem precetl mnozstvi clanku, ale stale nevim kudy kam. Jedna se mi o kotrolu stroju dle 378/2001. Kde mam navod k danemu zarizeni, vytvoril jsem MPBP k tomu zarizeni, mam revizi elektriky u zarizeni. Jen si mevim rady, jak cadto kontrolovat dle 378. V zakone je uvedeno min 1x rocne. Fajn. V navodu se uvadi, ze nejaka udrzba se dela 1x tydne. O udrzbe by mel byt take zaznam, zebyla provedena ne? Otazka zni. Mohu sepsat soubor cinnosti spojene s udrzbou (tj. 1x tydne ocisteni plochy naftou, 1x mesicne zkontrolovani dotszeni matic apod.) A toto brat jako ze to funguje bezne, a pak 1x rocne provest zaznam o kontrole, s tim, ze zarizeni je v poradku (pokud bude v poradku) a ze behem roku byly splneny nalezitosti tydenich i mesicnich kontrol? Mohu si az tak prizpusobit MPBP stroje a brat, ze udrzba dana navodem je provadena, ale zaznamy se o teto udrzbe nedelaji? Nebo fakt udelat tabulky a vsechny napr. Týdenní udrzby radne zapisovat. Uvitam i pripadne zkusenosti s OIP. Dekuji za diskuzi.

Odpověď
4 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 431
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 5 roky před

Za mě nejlepší variantou je...

Vzít návod a vypsat si přehledně všechny požadavky výrobce na provádění kontrol a údržby (kdo, co, kdy, jak).

Zamyslet se nad tím, zda jsou tyto kontroly ve vašich podmínkách dostatečné, případně dopsat doplňující požadavky.

Vytvořit deník zařízení, s přehlednou tabulkou, kde se budou úkony evidovat (někdo má papírový, ale jsou i firmy, kde se vedou deníky elektronicky). Evidovat každý provedený úkon na stroji - nejen údržbu, kontroly, ale také např. stěhování stroje, opravy, úpravy apod.

1 x ročně je nejdelší možná perioda. Pokud ale kontrolujete jednotlivé části průběžně, není třeba ještě jednou za rok udělat nějakou "kompletní" kontrolu.

Údržbu bych ne vždy dával do roviny s kontrolou. Stejně tak revizi elektrického zařízení bych ne vždy považoval za kontrolu zařízení dle 378.

Ono pak hodně záleží na tvůrci a kreativitě toho, kdo připravuje deníky ke strojům, jak snadno či nesnadno se budou kontroly a údržba zapisovat. V ideálním případě jen fajfkovat, jako checklist. v případě závad, více rozepsat.

Dalším problémem je, kdo bude často ty stovky nebo i tisíce kontrolních úkonů sledovat - zda jsou prováděny.

Práce je s tím hodně.

Odpověď
Reakcí: 114
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Člen
Přidal se: 5 roky před

pokud postupně během roku zkontrolujete minimální požadavky z návodu a § 3 + přílohy pokud jsou relevantní dle 378/2001 Sb., tak nemusíte provádět samostatně (jak píše Víťa Hofman). Standardně jsou u strojů vyvěšeny check listy, kdy údržba zaznamená a podepíše údržbu, či kontrolu (týdenní, měsíční, a pod). Každopádně po mě chtěl OIP kartu ke každému stroji s uvedením kontroly dle 378ky. Pokud používáte Traivu, tak tam přesně takový Checklist mají. Takových Check listů je na internetu plno ke stažení. Nebo si jednoduše a zadarmo 🙂 vytvořte přímo ze 378ky, kde jsou minimální požadavky dané. Stačí si z nich udělat tabulku a odpovědi (ok,nok, ano, ne..) a následně akční plán pro případná opatření.

 vdvfdf
Odpověď
2 Reakcí
Autorizovaný odborník
(@standa)
Přidal se: 5 roky před

Člen
Reakcí: 26

@lino67

Na Traivě jsem našel. Ale je to takový formulář opravdu dost jednoduchý.  Dle 378 mám vytvořený, ale přijde mi to docela obsáhlý. Představoval bych si něco takového praktičtějšího a univerzálního. Neměl by někdo k nahlédnutí, jakým způsobem vedete ve vašich firmách? Děkuji za inspiraci

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 431

@standa

Já nabízím dva formuláře. Jeden, dle 378, složitější, který i osobně používám pro kontrolu strojních zařízení a druhý, zjednodušená podoba, který využívám pro kontrolu jednoduchých zařízení, typu vrtačka, tiskárna, apod.

 

Faktem je, že provedení řádné kontroly dle 378, zabere opravdu nějaký čas. Ono to zjednodušit nejde. Požadavky jsou zkrátka dané.

 

Nabízím 1 + 1 zdarma.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram