Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Dokumentace o vyhledávání a vyhodnocování rizik  


Lukas
Reakcí: 75
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: 1 rokem před

Zdravím kolegové,

chci se zeptat, zda-li je můj úsudek správný... dle § 102, odst. 4 ZP je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci o vyhledávání a vyhodnocování rizik („registr rizik“). Definice zaměstnavatele je obsažena v § 3, Zákona č. 187/2006 Sb. Z toho mě vyplývá, že jakákoli právnická osoba (s.r.o., a.s., SVJ atd.), nemající ani jednoho zaměstnance (ani „dohodáře“, ani jednatele, majícího pracovní smlouvu se společností) nemusí mít zpracován „registr rizik“. Co myslíte, je má úvaha správná? 

3 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 319
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 2 roky před

Za mě úvaha spíše správná není, byť její výsledek ano.

  1. Zákoník práce žádný registr rizik nepožaduje. Je to výmysl někoho někdy v historii, masivně rozšířen díky firmě ROVS, v praxi zpravidla zcela k ničemu. Ale to je jen detail.
  2. Prevence rizik se nevztahuje jen na zaměstnance, ale defakto na všechny osoby na pracovišti (odst. (5), § 101, ZP).
  3. Plnění povinností prevence rizik pro specifické osoby je stanoveno § 12, zákona č. 309/2006 Sb.
  4. Definici zaměstnavatele pro účely BOZP rozhodně nehledat v zákoně 187/2006 Sb., ale přímo v ZP, konkrétně v § 7, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#p7
Odpověď
1 Odpověď
Lukas
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: 1 rokem před

Důvěryhodný člen
Reakcí: 75

@vit-hofman

1. Jednalo se pouze o kratší název dokumentace o vyhledávání a vyhodnocování rizik :).

2. OK.

3. Ano, ale není mi to na první pohled jasné; na druhou stranu dává smysl, že pokud má povinnost dělat „dokumentaci o vyhledávání a vyhodnocování rizik“ OSVČ, tak i PO bez zaměstnanců. 

4. OK; byl jsem líný hledat v ZP :); prakticky smysl a definice zůstává stejná s tím, že základními pracovněprávními vztahy, které definují postavení zaměstnavatele, jsou pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Odpověď
Bc. Erik Margony
Reakcí: 11
Autorizovaný odborník
(@erikmargony)
Aktivní člen
Přidal se: 1 rokem před

Jak uvedl @vit-hofman , definici hledat přímo v ZP, jelikož zaměstnavatel není pouze právnická osoba, nýbrž jí může být i osoba fyzická.

Odpověď
Sdílet:
Scroll to Top