BOZPforum.cz
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Dokumentace dodavatele vs předpis odběratel


sovajs
Reakcí: 4
Registrovaný člen
Úvodní téma
(@sovajs)
Nováček
Přidal se: 1 rokem před

Dobrý den,

prosím o radu. Dodavatel nám dodává zboží na manipulačních prostředcích, se kterými dodavatel však zakazuje manipulovat. My však s ohledem na náš provoz tyto pomůcky standardně používáme i pro naši manipulaci (nejsou to vazáky, taková kovová oka). 

Dodavatel od toho samozřejmě dává ruce pryč, explicitně tuto manipulaci zakázal. Nicméně naše matka v Rakousku si vydala vnitřní předpis, který jí umožňuje manipulovat se zbožím pomocí těchto ok (prováděli si interně i nějaké testy, že to vydrží atd.). Dle mého názoru však my toto udělat nemůžeme, protože dodavatel nám již manipulaci zakázal a náš vnitřní předpis na tom nemůže nic změnit.

Snažil jsem se k tomu najít nějakou právní oporu ale nenašel jsem. Pomůžete mi prosím?

Děkuji. 

3 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 358
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 3 roky před

Z popisu úplně nechápu, oč přesně se jedná a co je myšleno manipulačním prostředkem.

Ale. Co se dodavatele týče, tak vaše vztahy by měla řešit "nějaká" smlouva. Jak si tuto smlouvu nastavíte, tak je na vás. Dodavatel by vám mimo rámec smlouvy neměl nic zakazovat.

Jinak se manipulační prostředky používají dle pokynů výrobce těchto prostředků pro účely, ke kterým jsou vyrobeny. 

Tj. za mě, pokud nemáte smlouvou uzavřenou mezi vámi a dodavatelem zakázáno použití prostředků, kontaktujte jejich výrobce, sežeňte si od něj návod k použití a pokud bude manipulace probíhat v souladu s výrobcem, mělo by být vše ok.

Odpověď
sovajs
Reakcí: 4
Registrovaný člen
Úvodní téma
(@sovajs)
Nováček
Přidal se: 1 rokem před

Dobrý den,

 

pokusím se tedy dotaz upřesnit:

 

Jedná o kovové kolečka přidělané k materiálu, ke kterým si přiděláme háky a jeřábem díky nim s materiálem manipulujeme. Nicméně dodavatel tuto manipulaci výslovně zakazuje (ve smlouvě i značkou na materiálu). Naše matka v Rakousku se odkazuje na to, že dle jejich legislativy si mohou vypracovat vnitřní předpis, který tuto praxi schvaluje a to na základě vyhodnocení rizik.

 

Já nicméně argumentuju §2 písm. d) NV 378/2001, kde při manipulaci musíme vycházet z pokynů dodavatele/výrobce. 

 

Děkuji za pomoc.

Odpověď
1 Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 3 roky před

Uznávaný člen
Reakcí: 358

@sovajs souhlasil bych s vámi. Jsme v ČR, platí ČR legislativa a zde je, někdy naneštěstí, někdy na štěstí, potřeba řídit se pokyny výrobce. Domnívám se, že pokyny výrobce můžete vnitřním předpisem upřesnit nebo zpřísnit. To ale neznamená, že zrušíte jasný zákaz.

Odpověď
Sdílet: