BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

ČOV

6 Reakcí
3 Diskutují
8 Likes
1,107 Vidělo
Reakcí: 12
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@frajerka)
Člen
Přidal se: 4 roky před

Dobrý den,

"přišla" k nám menší až malá čistička odpadních vod. Nelíbí se mi vstup, nelíbí se mi prkna položená přes odkalovací nádrž atd., ale třeba vůbec nevím, jak třeba má vypadat provozní řád takové čističky, jaká jsou pravidla pro provoz, jestli musí být obsluha při práci v čističce jištěná pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou (vychází mi, že ano), ale protože jsem se s ČOV nikdy před tím nesetkala a protože informace z netu  mi připadají ne zcela relevantní, prosím o radu někoho, kdo s ČOV má zkušenosti, příp. by mi mohl poskytnout vzor provozního řádu apod. 

Moc děkuji

Odpověď
Štítky tématu
5 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 414
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 4 roky před

Myslíte něco takového?

Mám zkušenost, že je návod k obsluze celkem konkrétní.

Provozní řády také většinou dodá přímo výrobce a nebývají úplně špatné. Dle potřeby by neměl být problém je upravit. Jeden např. zde:

 

Ale vždy záleží na konkrétním typu. ČOV, je příliš obecný termín. U moderních už ani to riziko pádu není a jsou uzpůsobeny pro bezpečnou práci.

Odpověď
4 Reakcí
Autorizovaný odborník
(@frajerka)
Přidal se: 4 roky před

Člen
Reakcí: 12

Ta "moje" ČOV tedy, zdá se, není úplně malá :-), spíš je trochu větší, cca 10 x 15 m, v samostatné budově. Návod žádný k ní není, ani žádný štítek jsem nenašla ani nic, takže nevím typ, výkon, nic. Obsluha pracuje v prostoru, který je cca 75 - 80 cm pod úrovní vchodu (hned za vchodem je tato hloubka, která ve vzdálenosti cca 15 cm přechází v odkalovací nádrž, na které má obsluha volně ložená dvě prkna... od vstupu vlastně ani není možné spustit nějaké schůdky, protože tam není místo - obsluha v podstatě skáče buď na hranu odkalovací nádrže, nebo do prostoru o šířce cca 70 cm.  Odkalovací nádrž dál pokračuje kruhovou nádrží o průměru  8 - 10 m. Obsluha tam povlává na těch prknech, která si šoupe sem a tam, aby dosáhla kam potřebuje, bez jištění. Jímá mě hrůza, když si představím, co všechno tam hrozí.

Ten provozní řád vypadá nadějně, moc děkuji, uvidím, jestli se mi podaří získat nějaké relevantní parametry. Nicméně, nikdy před tím jsem se s žádnou ČOV nesetkala, nevím, co všechno řešit, jaká OOPP, v podstatě to jen odhaduji 🙁 Doufala jsem že někdo zdejší bude mít s čovkou zkušenost a dokáže poradit. Tedy.. pořád doufám! 🙂

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 4 roky před

Skupina
Reakcí: 414

Mám zkušenosti s malými ČOV, viz má foto a velkými ČOV. Vy máte něco mezi .-)

Ale jak to tak chápu, tak to, co máte, asi nebude výrobek, ale technologie implementovaná do nějakého objektu.

To je ta horší varianta. Žádný návod ani provozní řád nebude. Maximálně návody k jednotlivým komponentům. A jestli je to staré, tak asi ani ty ne.

 

Každopádně pády z výšky tam asi určitě budou hrozit. Nad hladinou musí být zajištění od jakékoliv výšky. Dvě prkna nezní jako ideální řešení.

Na ČOV dále rizika biologických činitelů (hepatitida). KHS často chce ktg. 3, ochranné pásmo, evidenci rizikové práce.

Většinou se dá spousta rizik eliminovat použitím vhodných pracovních pomůcek. Naběráky, háky, lana, kotvy apod. Ale to chce někoho šikovného, kdo to posoudí a navrhne na konkrétní podmínky.

Pozor na bioplyn. Zda tam někde vyhnívají kaly. Může tam být i Ex a potom je nutná DOPV. 

No s ČOV není úplně sranda. Navíc nádrže je nutno pravidelně kontrolovat, čistit, pokud jsou čerpadla, udržovat. To se pak lozí i do těch nejhorších a nejméně přístupných míst.

Odpověď
(@martin-2)
Přidal se: 4 roky před

Active Member
Reakcí: 7

Dobrý den,

mohu zaslat materiály k ČOV - Provozní řád (nejsem zpracovatelem) a také materiály obecně k ČOV, pokud máte zájem.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@frajerka)
Přidal se: 4 roky před

Člen
Reakcí: 12

Dobrý den, to by bylo super. Mail: fravera@seznam.cz

Moc vám děkuji za nabídku, zatím jsem v tom moc nepokročila, tak určitě se každá rada hodí.

 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram