BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Alkohol na pracovišti - kontroly

10 Reakcí
4 Diskutují
0 Likes
1,376 Vidělo
Reakcí: 33
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@valdhans)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Pojďme se zamyslet nad správným způsobem provádění. Když mi klient zavolá že má podezření (zpravidla jistotu) že má v práci někoho pod vlivem, vždy potřebuje vysvětlit jak to správně uchopit. Prokazatelnost už jsme probírali - tzn. pouze přes toxikologickou laboratoř odběrem krevních vzorků. Orientační dechová zkouška však mnohdy zcela postačuje, protože zaměstnavatel má v ruce několik nástrojů jak opilce potrestat. Samozřejmě musí mít viníkem podepsaný protokol nebo alespoň svědkem. Při prvním prohřešku doporučuji poslat opilce domů a nezaplatit mu směnu. Dále ho nechávám testovat po dobu alespoň jednoho týdne každý den ráno tak, aby o tom i ostatní zaměstnanci dobře věděli. Takovýto postup obvykle nadlouho odradí viníka od ledabylosti v konzumaci alkoholu. Pokud se nedaří ani poté, je nutno postiženého alkoholismem naložit a odvézt na pracoviště toxikologické laborky - pozor! nezaměňovat s biochemickou! kde provedou odběr moči pro orientační zkoušku a až při pozitivním nálezu zajistí odběr krve pro rozbor, který je jediný prokazatelný. Totéž mj. platí pro drogy. takových případů kdy je nutno jet na odběr je však minimum. Vhodnější je se s postiženým "domluvit" na ukončení pracovního poměru a poslat ho jinému zaměstnavateli, kterému alkoholismus tolik nevadí...))

Odpověď
9 Reakcí
Reakcí: 69
(@vladimir)
Estimable Member
Přidal se: 5 roky před

Můj problém:

: zaměstnanec několikrát pod vlivem.

Protokoly podepsané, udělena asi 3x písemná výtka s upozorněním,že může dostat výpověď.

Problém se opakuje, poslední protokol nepodepsaný z důvodu odmítnutí zaměstnancem, nesouhlasí a tvrdí, že nepije.

Moje rada zaměstnavateli: provést toxikologii, pak je třeba aby jsme se vlezli časově s výtkou  a upozorněním na výpověď do půl roku a pak udělit výpověď na základě zákoníku práce,paragrafu 52, písmeno g.

Máte někdo lepší postup??

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 431

@motolada13 Za mě jsou dvě cesty. Buď donutit k léčbě a zaměstnance podržet nebo se dohodnout se zaměstnancem na ukončení a to co nejdříve. 

Vzhledem k názorům českých soudů bych se o výpověď za alkohol snad ani nepokoušel. Jednak to trvá, ve výsledku je to prašť jak uhoď a jen to může přinést nemalé komplikace a škody.

Odpověď
Reakcí: 69
(@vladimir)
Estimable Member
Přidal se: 5 roky před

Dohoda bude samozřejmě nejlepší, ovšem situace už je tak daleko, že zaměstnanec si z toho dělá v podstatě zábavu.

Po nadýchání se háže marod, přijde za týden a zase pod vlivem, léčebna nepomohla.....

V práci řízení vozidla, práce na žebříku....

Ještě otázka, jaká je odpovědnost zaměstnavatele v případě šetření úrazu, neštěstí atd... když si zaměstnanec na cizím pracovišti,schani alkohol v pracovní době,nebo si ho přinese z domu.

Jak může v tomto případě být zaměstnavatel odpovědný?

Doložené dechové zkoušky (tím pádem snahu problém řešit)má. I ty výtky.....

(myslím, že mu to ještě uškodí protože tím doloží, že věděl,ale nekonal)

 

Odpověď
1 Odpovědí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 5 roky před

Skupina
Reakcí: 431

@vladimir Shánění alkoholu na cizím pracovišti asi není plnění pracovních úkolů a ani činnost s ním související, že? Popis práce neznám, ale odhaduji. Takže o nějaké odpovědnosti zaměstnavatele nemůže být řeč.

Zaměstnání není vězení a zaměstnavatel nemusí zaměstnance střežit, zda pracoviště neopustí. Ukončete to, pokud mu není pomoci a nechce si nechat pomoci a ještě vám naopak dělá zle.

Zkušený zaměstnavatel se vždy dokáže se zaměstnancem dohodnout.

Odpověď
Reakcí: 33
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@valdhans)
Člen
Přidal se: 5 roky před

Já doporučuji snadné řešení. Zapracovat do pracovního řádu ustanovení že pokud je orientační dechová zkouška pozitivní nebo zaměstnanec zkoušku odmítne, je to důvod k okamžitému ukončení pracovního poměru. Funguje to. Změstnanec s emůže bránit tím, že donese obratem z toxikologie protokol že je negativní. Pak se mu zaměstnavatel omluví, protokol zaplatí a jsme zase kamarádi.

 

Odpověď
Reakcí: 69
(@vladimir)
Estimable Member
Přidal se: 5 roky před

Pracovní řád je pěkná věc, ale není postaven nad zákon a v případě, že by tu výpověď dal zaměstnanec k soudu tak vyhraje....

Odpověď
1 Odpovědí
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Přidal se: 5 roky před

Člen
Reakcí: 33

@vladimir já chápu pracovní řád jako dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v oblasti, kde to ZP dovoluje. Existuje výklad který bohužel nemám, ale ten ustanovení pracovního řádu o tom co je porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem umožňuje.

Odpověď
Reakcí: 26
Autorizovaný odborník
(@standa)
Člen
Přidal se: 5 roky před

@valdhans - Martine máš zkušenost ohledně převážení pozitivního zaměstnance na toxikologické vyšetření? Je to povinnost zaměstnavatele (odpovědný vedoucí bere auto a odveze podezřelého zaměstnance na krev), nebo zaměstnavatel řekne že zaměstnanci nebude přidělovaná práce a ten je povinen si donést tyto výsledky?Dávám dohromady směrnici ohledně NL a po mnohých telefonátech teď ani nevím, kdo mi u zaměstnance odebere krev a jak by jí pak dopravili k soudnímu lékařství na rozbor. Máš nějak ve směrnici řešeno. Jednoduše nějaký funkční systém, který opravdu v praxi funguje? Nejlepší je vždy dohoda, ale co když přijde i na tuto věc ohledně odmítnutí testu na alkohol a požadavek vyšetření. Pak není prostor na otázky a právě to bych chtěl mít vyřešené, než se to stane. Díky 🙂

Odpověď
1 Odpovědí
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Přidal se: 5 roky před

Člen
Reakcí: 33

@standa Stando prvně bych upozornil na nutnost využít služeb toxikologické laboratoře, kterých není mnoho, zpravidla jedna pro celý kraj. Pokud jde o alkohol, je vhodné dopravit k odběru zaměstnance co nejrychleji aby nám mezitím nevystřízlivěl...) Takže naložit do auta, na toxikologii provést odběr moči a provést orientační test. Je-li pozitivní odešlou vás v rámci nemocnice na oddělení kde vám udělají odběr krve a vy můžete v klidu poslat zaměstnance dmů, protože rozbor chvilku trvá a vy už máte velkou jistotu že jste v právu. V případě podezření na drogy spěch není a zaměstnanec si může na toxikologii skočit ten den sám. Postup je vždy stejný, tedy moč a pak krev. Aby nedělali krevní rozbor zbytečně. Upozorňuji znovu na fígl feťáků kteří nosí negativní testy z laboratoře biochemické. Toto je jediný postup kterým získáte důkaz. Žádnou směrnici zpracovanou nemám, podle mě se to dá řešit jedním odstavcem v obecné směrnici BOZP nebo jiným začleněním do systému BOZP. Záleží jak to každý z nás dělá.

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram