BOZPforum.cz
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Plynový kotel


Lukas
Reakcí: 81
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: 2 roky před

Zdravím,

chtěl bych se zeptat - závěsný kondenzační plynový kotel s výkonem 45 kW. Firma provedla instalaci kotle v říjnu 2017. Společnost má k dispozici záruční list kotle. Je nutné provést revizi tohoto plyn. zařízení v souladu s ČSN 38 6405? Výchozí revizní zprávu nemáme, stačí proto onen záruční list? 

Na roční kontroly kotle se společnost teprve chystá... 

5 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 355
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: 3 roky před

Domnívám se, že dle odst. (4), § 4, vyhlášky č. 85/1978 Sb., v účinném znění, není revize plynového zařízení (ve smyslu kondenzačního kotle) nutná.

Co by však mělo proběhnout, tak je kontrola při uvádění do provozu, výchozí revize elektro a pravidelné roční kontroly, již dle 378/2001 Sb., popř. další kontrolní úkony, dle návody k obsluze.  

A dnes bohužel asi také kontrola a čištění spalinové cesty. 

Odpověď
Štefan Hlaváč
Reakcí: 35
Autorizovaný odborník
(@plynotlak-kadanseznam-cz)
Stálý člen
Přidal se: 2 roky před

Z vyhl.č.85/1978 Sb.                                                                                                                                                                                                                            (4) Tato vyhláška se nevztahuje na výrobky stanovené k posuzování shody podle zvláštního zákona5a) a nařízení vlády5b) před jejich uvedením na trh.

Zde se jedná výrobky např. pro veletrhy, které se neuvedou na trh. Takže zde je povinnost dodavatele kotle předat Výchozí revizi PZ před uvedením do provozu. 

Tato vyhl. dále hovoří o tom, že: 

Na zařízeních, která jsou v provozu, jsou organizace povinny zajistit provádění provozních revizí.

Na PZ, které je po Výchozí revizi uvedeno do provozu se musí provést Provozní revize. Dále je povinnost provádění Provozních revizí              á 3 roky. V mezidobí á rok se musí provádět Kontroly PZ.

Někteří revizáci, bohužel i kontrolní orgány uznávají platnost Výchozí revize po dobu tří let. Ale to je špatně, protože Výchozí revize je úplně jiný úkon, protože PZ je bez plynu - je provedena před uvedením do provozu.                                                                                                                    Takže po uvedení do provozu je to opět jiná činnost a jiný obsah revize...je to revize za provozu, tedy Provozní revize.

Při Výchozí revizi nelze provést kontrolu těsnosti po vpuštění plynu, kontrolu funkce PZ, funkce veškerého zabezpečení PZ, způsobilost obsluhy, zhotovení MPŘ, kontroly zhotovení Revizní knihy spotřebiče nad 50 kW...... a další úkony dle vyhl.č.85/1978 Sb.

 

 

Odpověď
2 Odpovědi
Lukas
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: 2 roky před

Důvěryhodný člen
Reakcí: 81

Děkuji, takže modelová situace - firma si nechá instalovat malý nástěnný kotel pro administrativu. Po uvedení do provozu musí mít spol. k dispozici:

- výchozí revizní zprávu (před uvedením do provozu)

- revizní zprávu (po uvedení do provozu) a poté následně každé 3 roky

- mimo období revize záznam o roční kontrole kotle

- záznam (revizní zprávu) elektro

+ např. servisní nebo záruční list, o. k.? 

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 3 roky před

Uznávaný člen
Reakcí: 355

elektro výchozí, následně provozní.

+ bych řekl, že ještě i "komín" - kontrola a čištění.

Odpověď
Štefan Hlaváč
Reakcí: 35
Autorizovaný odborník
(@plynotlak-kadanseznam-cz)
Stálý člen
Přidal se: 2 roky před

Ano, servisní list potvrzuje to, že kotel splňuje podmínky bezpečného provozu. Běžně servisní pracovník zaškolí obsluhu kotle s návodem. To musí být prokazatelné - zápis a podpis obsluhy. 

Ještě nutno dodat revizi spal. cesty. 

Odpověď
Sdílet: