Požadavky na výcvik a platnost oprávnění obsluhy pracovních plošin se v Česku a v zahraničí diametrálně liší.
S tím samozřejmě souvisí jeho hodnota i cena.
Málokdo ví, že na provoz technických zařízení se nevztahuje zákon o uznávání odborné kvalifikace (číslo 18/2004 Sb. v platném znění - zákon o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů).
Můžete se setkat i s požadavkem na oprávnění vydané podle jejich právních předpisů.
V zemích jako je například Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Anglie, USA, ... jsou s českým oprávněním bez šancí.
Nové stroje mají do ovládacího panelu zabudovanou čtečku, která si automaticky na centrální evidenci zkontroluje rozsah oprávnění z čipu zabudovaného ve Smart PAL Card a na základě toho dotyčnému umožní nebo zamezí ovládání stroje.
Osobní údaje jsou uchovávány v souladu s nařízením GDPR ve školícím centru.
Existuje celosvětová síť certifikovaných školících center pro vzdělávání a praktický výcvik obsluhy plošin. Výstupem je doklad označený čárovým kódem s časově omezenou platností - PAL Card / Smart PAL Card - obsahuje čip.
Každý rok je vydáno více jak 100 000 těchto karet certifikovaných mezinárodní organizací International Powered Access Federation, která vede centrální evidenci všech vydaných Pal Card (založena 1983).
Jak už všichni víme, ekonomika je vždy na 1.místě, takže vysloužilé pracovní plošiny se prodávají soukromníkům do půjčoven plošin na východ.
Například do ČR, kde je jich provozováno už více jak 4000 kusů (údaj převzat ze zpravodaje AZZ ČR číslo 1/2019). Neustále přibývají další stroje s vyšším dosahem.
V ČR bývají ovládané lidmi bez potřebného vybavení, znalostí a zdravotní způsobilosti.
Jsou to amatéři, kteří riskují život, stroj a vážně ohrožují okolí. Většinou o tom ani nevědí, ale to je neomlouvá, stejně tak to neomlouvá ani firmy a instituce, které o vzniklé situaci vědí, ale z ekonomických a jiných důvodů tohle umožňují.
Lidé se nerodí s dovedností obsluhovat zdvíhací zařízení, a že přečtení návodu (pokud se k němu dostanou) nestačí neboť některé půjčovny ho mají zpracován jako katalog.
Říkám tomu hra na bezpečnost:
- V zahraničí usilovně pracují na efektivním výcviku obsluhy plošin a na zamezení neoprávněné obsluhy a tím chrání životy a majetek.
- V ČR jsou plošiny dostupné každému, kdo zmáčkne tlačítko nebo páku.
Pro srovnání, když 2 dělají totéž, výsledek bývá různý - plošina řízená oprávněnou obsluhou (1. video) a amatérem (2. video).
Chlapík zřejmě netušil, že pracovní plošina je zákeřný stroj, který se v jeho rukou dokáže přeměnit na výkonný katapult. Možná, že se mu rozsvítilo v hlavě a objevil důvod, proč má ve výškách používat bezpečnostní přilbu.
Na plošině nesmí být člověk sám.
Vždy musí být kvalifikovaná asistence na zemi - člověk schopný řešit indispozici obsluhy, stav nouze - technickou závadu.
Pojďme společně vytvořit bezpečnější pracovní prostředí pro práci na plošinách a ve výškách!
Všichni se přece chceme vracet z práce domů zdraví a v pořádku.