Rád bych otevřel diskusi nad tématem: "Místní provozní bezpečnostní předpis", dle NV. č. 378/2001 Sb.
Zařízením ve smyslu nařízení vlády (viz § 1) je:
- stroj,
- technické zařízení,
- přístroj,
- nářadí.
Dle písm. g), § 2, je místní provozní bezpečnostní předpis definován následovně:
Místním provozním bezpečnostním předpisem se rozumí předpis zaměstnavatele upravující zejména pracovní technologické postupy pro používání zařízení a pravidla pohybu zařízení a zaměstnanců v prostorech a na pracovištích zaměstnavatele.
Kontrola zařízení před uvedením do provozu, dle odst. (1), § 4, se provádí následovně, cituji:
Kontrola bezpečnosti provozu zařízení před uvedením do provozu je prováděna podle průvodní dokumentace výrobce. Není-li výrobce znám nebo není-li průvodní dokumentace k dispozici, stanoví rozsah kontroly zařízení zaměstnavatel místním provozním bezpečnostním předpisem.
Dle odst. (2), § 4, platí pro následné kontroly toto, cituji:
Zařízení musí být vybaveno provozní dokumentací. Následná kontrola musí být prováděna nejméně jednou za 12 měsíců v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak.
Výše uvedené ustanovení podle mě nedává jinou možnost, než provádět následnou kontrolu dle místního provozního bezpečnostního předpisu.
Znamená to tedy, že pro všechna zařízení musí být vypracován místní provozní bezpečnostní předpis? Tedy např. i pro kladivo a šroubovák? Nebo mě něco uniká?
Vím, že je běžně zažitá praxe, MPBP zpracovat jen v případě, že návod k obsluze chybí, ale dle výše uvedených citací je to trochu jinak... Jak řešíte v praxi?