BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Pracovní úraz

5 Reakcí
2 Diskutují
0 Reactions
301 Vidělo
Reakcí: 3
Úvodní téma
(@pavel-vlaskovsky)
Active Member
Přidal se: 12 měsíců před

Mám dotaz.

V práci se my stal pracovní úraz minulý rok v září. V práci jsem ho nahlásil a sepsal prvotní zprávu. Dneska jsem šel nahlásit, že po vyšetření my bylo oznámeno, že se to nelepší a musím na operaci. Nechtějí my ho ale uznat nebo prý bylo jen prvotní sepsání úrazu s mistrem ale už nebylo dělané ze strany zaměstnavatele další šetření úrazu. A ani sem neskončil na nemocenské. Jen na ošetření.

Děkuji za odpověď.

Odpověď
4 Reakcí
3 Reakcí
(@pavel-vlaskovsky)
Přidal se: 12 měsíců před

Active Member
Reakcí: 3

Dobrý den.

Do práce chodím nebo my to zatim nějak hodně nepřekáží v práci. S rukou můžu pracovat jen ji nezvednu úplně nahoru. Zápis je udělaný u mistra v knize úrazů. Jen to nebylo podstoupeno dál (bezpečákovy). Pojišťovna čeká jaké bude dál pokračování. Prvotně to vypadalo jen na naraženinu po delší době bylo zjištění něčeho vážnějšího s operací.

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 434

@pavel-vlaskovsky Tak pokud to zaměstnavatel vyloženě netutlá, tak to bude vše v pořádku. Bezpečák v podstatě o tom úrazu ani nemusí vědět, to není povinnost.

Pokud jste měl úraz a teď po roce kvůli němu podstoupíte operaci, tak se to normálně odškodní. Maximálně se vyplňuje posudek o příčinné souvislosti operace s původním pracovním úrazem. 

Zaměstnavatel, pokud sepisoval a odeslal záznam o úrazu, sepíše nově hlášení změn, pokud jej u původního úrazu nesepsal, tak jej sepíše nyní. Záznam o úrazu se sepisuje pouze u těch úrazů, kdy je pracovní neschopnost delší než 3 dny.

Skutečnost, že si zaměstnavatel původní úraz řádně nevyšetřil, to je jen jeho problém. Ne váš. 

Trvejte na svém řádném odškodnění.

Dohodněte se se zaměstnavatelem, že mu přinesete vyplněný tento posudek o příčinné souvislosti (stejně ho bude pojišťovna s největší pravděpodobností požadovat). Jen pozor. Od roku 1993 jsou všichni zaměstnavatelé proti pracovním úrazům pojištěni povinně u Kooperativa pojišťovny. Do tohoto roku mohli být i u České. Posudek je pro Kooperativu, pokud má váš zaměstnavatel Českou, je třeba dohledat obdobný posudek od ní.

Odpověď
(@pavel-vlaskovsky)
Přidal se: 12 měsíců před

Active Member
Reakcí: 3

Děkuji moc za odpověď.

Dám pak vědět jak jsem dopadl.

Odpověď
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 434
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Dobrý den, tak to je těžko.

Ideální postup u pracovního úrazu je:

  1. bezodkladně svůj úraz ohlásit vedoucímu zaměstnanci (písm. h), odst. (4), Zákoníku práce);
  2. vedoucí zaměstnanec provede evidenci do knihy úrazů (odst. (1), § 2, NV. č. 201/2010 Sb.);
  3. neprodleně si zažádat o potvrzenou kopii záznamu z knihy úrazů (odst. (3), § 2, NV. č. 201/2010 Sb.), čímž máte v ruce nezpochybnitelný důkaz o tom, že se jedná o pracovní úraz.

Pokud teď po roce zaměstnavatel mlčí, je v podstatě důkazní břemeno na vás.
Doporučuji prověřit, zda svůj úraz nenajdete zapsaný v knize úrazů na vašem pracovišti a dle potřeby si udělat kopii.

Jinak samozřejmě zaměstnavateli nic nebrání s úrazem se vypořádat jako s pracovním a i ho řádně odškodnit. To, že jdete na operaci až rok po úrazu, je zcela běžné.

Chápu-li to správně, tak vy jste celý rok na dočasné pracovní neschopnosti z důvodu onoho úrazu?

Dostáváte pravidelně měsíčně odškodnění za úraz, tj. ušlou mzdu? Dostal jste za úraz odškodnění bolesti, tzv. "bolestné"? 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram