BOZPforum Logo
Přidat
téma
Sdílet:
Upozornění
Označit vše jako přečtené

Revize, kontrola el .spotřebičů na pracovišti v užívání veřejnosti

10 Reakcí
3 Diskutují
8 Reactions
1,754 Vidělo
Reakcí: 81
Autorizovaný odborník
Úvodní téma
(@lukas)
Člen
Přidal se: 6 roky před

Zdravím kolegové,

rád bych se Vás zeptal - je zaměstnavatel povinen provést revizi, kontrolu el. spotřebičů, které jsou v užívání klientů (soukromých fyzických osob)? Jedná se o domov důchodců, konkrétně domov s pečovatelskou službou. Klienti mají svá rádia, nabíječky apod. 

Odpověď
9 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 435
(@vit-hofman)
Skupina
Přidal se: 6 roky před

Podle mého neexistuje žádný právní předpis, který by toto zaměstnavateli nařizoval. Právní  předpisy (309ka, 101ka) řeší pouze výrobní a pracovní prostředky.

Většinou se lidé odvolávají na odst. (5), § 101, ZP: "Povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích."

Ale z toho ustanovení automaticky neplyne, že musíte dělat revize zařízení třetích osob.

Mělo by to záležet na vyhodnocení rizik. Může postačit např. informování, že v objektu je možno využívat pouze zařízení s CE v řádném technickém stavu. Nebo prostě řeknete, že tam to riziko nevidíte. Že vaše instalace (zásuvky) jsou bezpečné a když si někdo dnes koupí spotřebič a ten tam použije, tak rovněž předpokládáte, že bude bezpečný.

 

Pokud má někdo opačný názor, budu rád za podložení konkrétním § 😉

Odpověď
3 Reakcí
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 435

Abych to upřesnil. Pokud provozujete autobusovou čekárnu a chcete lidem umožnit využít zásuvky pro napájení mobilů nebo notebooků, asi těžko po nich reálně můžete chtít revize. A reálně velké riziko nehrozí, spíše téměř žádné není.

Pokud budete provozovat chemickou výrobu výbušnin, tak asi skutečně z hodnocení rizik vyplyne, zákaz používání vlastních spotřebičů v zásuvkách (sice tam žádné zásuvky nebudou, ale příklad:-).

 

A domov důchodců je někde mezi těmito extrémy. Kde musíte zvážit pro a proti a ředitel nakonec učiní rozhodnutí.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 81

Zdravím Vás, Víte,

o. k., díky. Pokud to tak je, že toto vyplyne z analýzy rizik, jelikož mě také žádný práv. předpis nenapadá, který by přikazoval provedení revizí u klientů, tak to je o. k. :). Díky za náhled. 

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 61

Je to trochu složitější - viz můj příspěvek níže.

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Reakcí: 61
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Člen
Přidal se: 6 roky před

Váš dotaz je trochu zavádějící, a proto má odpověď bude trochu obšírnější.

Uvádíte: "které jsou v úžívání klientů", z čehož dovozuji, že majitelem spotřebičů je domov důchodců a klienti je vyžívají pro svou potřebu. Dále však píšete: "klienti mají svá radia...", z čehož dovozuji, že majiteli spotřebičů jsou klienti. Popíšu tedy obě možnosti.

V případě, že majitelem je domov důchodců, musí být prováděny revize elektrických spotřebičů podle ČSN 33 1600 (nepřipevněné držené v ruce 1x za 12 měsíců; ostatní nepřipevněné spotřebiče 1x za 24 měsíců).

Je-li jejich majitelem klient a zachází s nimi jen on, revize se, podle mého názoru, neprovádí. Avšak, pokud s těmito spotřebiči zacházejí i zaměstnanci domova důchodců, nebo jiní klienti, musí domov důchodců "zajistit" provádění revizí i u těchto elektrických spotřebičů (je odpovědný za úraz, který zaměstnanci tento spotřebič způsobí, jakož i za zajištění BOZP vůči zaměstnanci a vůči jiným osobám, které se vyskytují s jeho souhlasem na jeho pracovištích [záleží na umístění elektrického spotřebiče]). Například, má-li některý z klientů varnou konvici, kterou využívají zaměstnanci domova důchodců pro vaření vody i pro další klienty, příp. i pro sebe (zálévají čaj apod.), podléhá tato konvice provádění revize, kterou musí domov důchodců "zajistit".

Zajistit v uvozovkách je z toho důvodu, že domov důchodců by měl po klientech požadovat, aby doložili, že zařízení je revidováno, což pochopitelně je v praxi nereálné, zvláště vzhledem k tomu, že oni takovou povinnost nemají (tato povinnost by mohla vzniknout v rámci smluvního ujednání). Je tedy možné uzavřít dohodu s klienty, že u těchto spotřebičů bude domov důchodců zajišťovat provádění revizí, nebo stanovit zaměstnancům zákaz používat elektrické spotřebiče klientů, jakož i dalším klientům. Chápu, že pro praxi je to hrozné, avšak zde jsme na odborném fóru, tedy měli bychom důsledně dbát právních předpisů. V každém případě by to mělo být upraveno nějakým interním předpisem.

Na závěr jen drobná poznámka. Revizím podléhají i prodlužovací kabely.

Odpověď
4 Reakcí
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 81

Zdravím Vás,

jednalo se mně o druhý, zmíněný případ a to ten, kdy je majitelem - uživatelem klient domova. Odpověď je pro mě více než dostačující, děkuji Vám, L. R. 

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: 6 roky před

Skupina
Reakcí: 435

Myslím, že je to totéž, co jsem psal já.

Jakmile se spotřebič stane výrobním nebo pracovním (obsluhuje jej zaměstnanec), podléhá revizím, viz zákon 309 a NV 101.

Do té doby jde o běžnou prevenci rizik a vyhodnocení tohoto rizika a návrh opatření ze strany zaměstnavatele (např. ona písemná dohoda s klientem).

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 61

Ne zcela dobře jsme se pochopili. Pravdou, že když jej obsluhuje zaměstnanec, tak musí být prováděny revize.

Pokud jej obsluhuje jiný klient, než ten, jenž je majitelem elektrického spotřebiče, též má být revize. Není to na základě prevence rizik, ale na základě zákonné povinnosti, a to zákoníku práce (je to obdobné, jako když si zaměstnanec do práce přinese svou soukromou varnou konvici a tu tam používá, též za její bezpečný provoz je odpovědný zaměstnavatel).

Konkrétně se jedná o § 101 odst. 5 zákoníku práce: "Povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích". Zaměstnavatel musí zajistit BOZP i ve vztahu ke klientům. Vzhledem k tomu, že má ostatním právním předpisem k zajištění BOZP (technickou normou) stanoveno, že elektrické spotřebiče mají být podrobovány revizím, je povinen je nějakým způsobem zajistit, např, smluvně, nebo vyloučit, aby klienti mohli být tímto způsobem ohroženi (např. zákaz používat je). Tedy nejedná se o hodnocení rizik, ale o plnění zákonné povinnosti.

Jedinou skulinku, kterou vidím, je pojem pracoviště. Zákoník práce jej nedefinuje, takže tam by se, podle mne, dalo manévrovat. Jinak je ze zákona povinen zajistit BOZP, jejíž nedílnou součástí je garantování bezpečnosti používaných elektrických spotřebičů, i vůči klientům.

Odpověď
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: 6 roky před

Člen
Reakcí: 81

Nevím, jak moc je v praxi proveditelné, že zaměstnavatel (domov důchodců) bude zajišťovat revizi el. spotřebičů ve vlastnictví a užívání soukromých osob, t. j. klientů domova. Zejména co se týče evidence a aktualizace spotřebičů. Zeptám se, jak je toto např. podchyceno v několikatisícových nemocnicích?

V tomto případě mě napadá, v rámci uzavírání smlouvy o poskytování ubytování - soc. péče, dobrozdání, že všechny donesené el. spotřebiče ze strany klientů, budou technicky způsobilé a revidované. 

Odpověď
Sdílet:

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram