BOZPforum Logo
Přidat
téma

BOZPforum.cz je zpět!

Datum:
10. 6. 2019
Rubriky:
Štítky:

Vy, kteří jste si BOZPforum.cz zvykli navštěvovat pravidelně, jste jistě postřehli, že bylo v uplynulém týdnu nedostupné.

Na celém webu probíhaly značné změny a věříme, že k lepšímu. Nyní přišel čas, vás s těmito změnami seznámit - BOZPforum.cz je zpět!

Nový kabátek

Co je na první pohled patrné, je zcela nový design webových stránek. Z jednoduchého, skromného webíku, se stal moderní, členitý, rozsáhlý web.

Proč k tomu došlo? Již od samého počátku nebylo BOZPforum.cz jen a čistě o diskusi. Hlavním cílem webu vždy bylo, šířit osvětu o bezpečnosti. K tomu sloužila sekce "Multimédia", kde byly publikovány fotografie a videa, zachycující zejména závady a pracovní úrazy. Tato sekce se těšila opravdu velkému zájmu.

No a právě vzhled internetového magazínu má být vstřícným krokem pro všechny ty, kteří si s oblibou procházely tyto fotografie a videa. Mezi jednotlivými oblastmi bezpečnosti, teď můžete ještě snáze přecházet a vyhledávat. Snadno na první pohled uvidíte, co by Vás mohlo zaujmout a tomu věnovat pozornost. Ale BOZPforum.cz jde ještě dál!

Nový obsah

BOZPforum.cz již nebude jen o diskusi a multimediálních příspěvcích. Ale bude Vám podávat praktické a věcné informace ze světa bezpečnosti. Kromě názorných fotografií, tak na BOZPforu.cz najdete i informativní články ze světa bezpečnosti.

Každý, kdo řeší bezpečnost, ať už přímo "bezpečák" nebo zaměstnavatel, jeho vedoucí zaměstnanci či přímo zaměstnanci, kterých se BOZP dotýká nejvíce, zde najde zázemí a ucelené informace.

Vzdělání, informace... to je správná cesta kupředu!

Pokud tvrdíme, že na BOZPforu.cz najdete zázemí a opravdu ucelené informace, tak to myslíme skutečně vážně!

Nově na BOZPforu.cz totiž najdete také sekci "Akce". Akcí se rozumí nejrůznější školení, semináře, workshopy, konference a podobné, se zaměřením na bezpečnost a ochranu zdraví při práci nebo související obory. Přímo na BOZPforu.cz tak najdete přesně takovou akci, kterou zrovna potřebujete a dokonce si na ni můžete i rezervovat místenku. A to je myslím hodně super.

A v případě, že jste organizátorem akce se zaměřením na BOZP, máme pro vás opravdu skvělý dárek. Svou akci můžete na BOZPforum.cz prezentovat zcela bezplatně. Stačí jen vyplnit formulář pro vytvoření nové akce. Vy tak získáte možnost oslovit více potencionálních zájemců o vaši akci a návštěvníci BOZPforum.cz budou mít z čeho vybírat. A tomu říkáme Win - Win!

A co samotné diskusní fórum?

Ano. I samotné diskusní fórum prošlo nemalou proměnou, řekněme, jakousi restrukturalizací. Diskusní fórum je stále děleno na soukromou - uzavřenou část a na část veřejnou. V soukromé části mohou diskutovat pouze schválení odborníci, ve veřejné potom "kdokoliv."

Veřejná část byla strukturálně značně zjednodušena. Jako "laici" tak nemusíte složitě přemýšlet, kam svůj dotaz či příspěvek zařadit. Naproti tomu část uzavřená, byla nově rozdělena do kategorií a to pro větší přehlednost. Funkce zůstávají stejné. Obsluha je však ještě příjemnější.

A další drobná vylepšení

Za zmínku určitě stojí vylepšení registračního systému. Nově je vše přehlednější a jednodušší. Novinkou je možnost registrovat se / přihlásit se, pomocí vašeho Google účtu. A to šetří čas. Registrace pomocí Facebooku samozřejmě zůstává.

Co vy na to? Budete se na BOZPforum.cz vracet?

37 comments on “BOZPforum.cz je zpět!”

 1. Manufacturing Business is being transformed by AR and it is getting revolutionized. AR in Manufacturing was merely a prediction few years back, but now it is happening for real.
  In Manufacturing AR is used to improves processes like assembly, maintenance, training and quality control by integrates virtual elements in 3D (in real-time) within a real environment.

 2. Genie’s ready to eat meals is your savior when you have a hectic day and there is no time to prepare your meal. Our meals are made from fresh ingredients and full of nutrients. These meals are ready to eat, and they get ready in just a few minutes. Genie’s ready to eat meals comes in wide range of mouthwatering dishes, from breakfast like upma and poha to lunch like khichdi, daal chawal and to dinner like daal makhni and pav bhaji, we offer you every meal that you crave, and we strive to make your every meal Delissios and healthy with our ready to eat meals.
  https://geniefoodgroup.in/product-category/ready-to-eat-meals/

 3. Manufacturing Business is being transformed by AR and it is getting revolutionized. AR in Manufacturing was merely a prediction few years back, but now it is happening for real.
  In Manufacturing AR is used to improves processes like assembly, maintenance, training and quality control by integrates virtual elements in 3D (in real-time) within a real environment.

  https://expositarvr.com/augmented-reality-in-manufacturing/

 4. Giving gifts to our loved ones is a very nice hobby. It is a fun exercise from finding the perfect gift to your response when you receive it. But finding the right gift can take time so we have the perfect solution for you.You can order a wonderful selection of gifts for your loved ones from Kynaah Gifts. One unusual gift is that can be custom water bottles. Water is an essential part of life and custom steel water bottle are incredibly useful for everyday activities. This makes Customised water bottles a very thoughtful gift as they are both practical and Unique.

  https://kynaahgifts.com/personalized-gift/custom-water-bottles/

 5. Real estate telemarketing services is the direct marketing of properties and related services to potential customers via the telephone. Also referred to as “telesales,” telemarketing services involve contacting, vetting and approaching potential customers normally via a call center.
  https://www.voxestate.com/telemarketing-for-real-estate-agents/

 6. Elevate your senses with our one up mushroom bars. Crafted for an unforgettable experience, each bar promises a journey of introspection and enlightenment. Explore the depths of your consciousness with our premium blend. Take the next step in your psychedelic adventure. Try our One Up Mushroom Bars today.

 7. Flourish offers a unique blend of traditional and holistic health services, easing the confusion of navigating various approaches to mental and physical wellness. Click Here: wellness center olney

 8. Virtual reality is the future of training industry. It has transformed the way of teaching with its immersive experience and it being widely accepted around the globe. Aviation Training for pilots and other aviation staff is also being transformed by VR flight simulators. Here are some key factors to look upon how the significance of VR is changing the aviation training program

  https://expositarvr.com/virtual-reality-flight-simulator/

 9. MuleSoft Anypoint is a unified single solution. It offers a holistic approach to API design and development. Anypoint platform has multiple components for designing, deploying and managing APIs. It also offers the following benefits for increasing API reusability, scalability, and accountability.

  https://www.samyak.com/mulesoft-developer/

 10. It has been frequently and widely consumed Indian variety which is made of full of nutrients and many different Indian spices with lots of veggies with bread bun. Everyone is familiar with how much time it takes to prepare bhaji, when prepared at home it easily takes roughly around 1 hour just to prepare bhaji which is very time consuming, and it also requires lots of efforts in chopping different veggies, boiling, cooking, and above all this it becomes difficult to add the exact amount of spices and salt to match the taste of street style pav bhaji. Thus, to prefer healthy homemade pav bhaji, you end up spending your precious time.

  https://geniefoodgroup.in/product-category/instant-pav-bhaji/

 11. If you want to study in cool places like Australia, Canada, New Zealand, the UK, or the USA, we can consult you through the whole application process and make sure you get your visa. We know all about different immigration programs, like Canada’s Express Entry system and other programs in different provinces.

  https://eduprofound.com/student-visa-consultants/

 12. Hey! confused for the perfect gift for your loved ones or something special to add a personal touch to your mornings? Here is our collection of custom mugs available in colorful, funky, and stylish custom coffee mugs in vibrant colors, styles, and shapes. Buy customized mugs online as they will be a perfect gift that looks invariable cool and surely leaves a lasting impression on your loved ones.

  https://kynaahgifts.com/personalized-gift/custom-mugs/

 13. Large language models have recently been given the ability to perform function calling. Given the details(function-schema) of a number of functions, the LLM will be able to select and run the function with appropriate chat GPT4 parameters, if the prompt demands for it. OpenAI’s GPT-4 is one of the best function-calling LLMs available for use. In addition to the GPT4 function calling, there are also open-source function calling LLMs like OpenGorilla, Functionary, NexusRaven and FireFunction that we will try and compare performance with. Example Function Calling Code can be found at OpenAI function calling documentation.
  https://blog.composio.dev/gpt-4-function-calling-example/

 14. An AI voice assistant is an artificial intelligence model that uses data to train itself to understand and respond to user inquiries or input. This is essentially a digital team member that incorporates all the benefits of automated call answering and live human interaction.
  https://www.voxestate.com/ai-call-assistant/

 15. we offer top-notch Animation solutions specifically designed for the pharma and healthcare sector, helping organizations with SOP Training and Educating complex medical concepts, procedures, and products in a visually engaging and easily digestible manner. Our expertly crafted animations empower healthcare professionals, students, and marketing teams to enhance learning, training, and promotional efforts, driving success in a competitive industry.

  https://expositarvr.com/medical-animation-companies/

 16. Furthermore, Profound Eduroute maintains an active online presence, connecting with potential students and offering services such as Study Abroad Entrance Exams ,PTE classes near me IELTS coaching, Canada visa consultation, and immigration consultancy. Their commitment to excellence and client-focused approach has established them as a trusted name in Ahmedabad’s educational and immigration landscape. If you’re seeking IELTS coaching or guidance related to studying in Canada or immigration, Profound Eduroute is a valuable resource to consider.

  https://eduprofound.com/ielts-classes-in-ahmedabad/

 17. We’re on the cusp of a future where multiple AI agents will soon work together and interact with diverse tools for complex tasks. The rise in platforms for AI workflow and agent orchestration signals this shift. Yet, these platforms face challenges: limited scope, variety, and reliability of integrations. Developers often grapple with authentication and API specifications to implement basic agentic use cases. This hampers the seamless communication between agents and tools, a cornerstone for enabling real-world applications.

  https://www.composio.dev/

 18. AI technology in call centers taps into a vast repository of historical data, including past interactions, customer feedback, and behavior patterns. By analyzing this data, AI can provide agents with real-time suggestions and insights on what to say and how to handle various customer scenarios.
  https://www.voxestate.com/telemarketing-for-real-estate-agents/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BOZP fórum

Naším cílem je sdílet informace ze světa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a všech souvisejících oborů a pomáhat široké veřejnosti zorientovat se v této náročné problematice.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram